Síkela obhájil zásluhy vlády na investici Onsemi. Havlíčka označil jako Babišova Pinocchia

Síkela

O faktu, že vláda nedokáže prodat své úspěchy, nelze nejspíše diskutovat. Možná jich není moc, nicméně investice amerického výrobce polovodičů Onsemi ve výši 2 miliard amerických dolarů na rozšíření výroby čipů rozhodně není ničím malým. Výroba by měla být rozšířena v závodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Na sociální síti X se do ministra Síkely pustil bývalý dvojministr Babišovy vlády Karel Havlíček. Naznačoval, že Síkela musí dokázat, že zmíněná investice je skutečně zásluhou současné vlády. Síkela podle všeho jakékoli pochybnosti nepřipustil a poznámka bývalého ministra se nejspíše stala zbytečnou.

Zásluhy se musí dokázat

Karel Havlíček konkrétně napsal, že pokud Petr Fiala tvrdí, že má zásluhu na rozšíření výroby ONSEMI v Rožnově pod Radhoštěm, pak musí dodat i to, jak vypadá slíbená investiční pobídka. Jde tedy o její výši, co zahrnuje a časový horizont průběhu. Určitě musí také obsahovat rozbor dopadů do ekonomiky a zdůvodnění podpory. Na tomto by nebylo nic až tak nereálného. Síkela vše ukázal na sociální síti X.

Buď na investice kašlal, nebo se snaží manipulovat veřejnost

Než se Síkela pustil do onoho rozboru, nezapomněl si rýpnout do Karla Havlíčka. Označil ho jako Babišova Pinocchia. Buď podle něj před celým národem přiznává, že po celou dobu ve funkci na snahu získávat strategické investice úplně kašlal a nenaučil se tak o nich vůbec nic, nebo se jen opět snaží zbaběle manipulovat veřejnost. Přiznám se, že úplně nevím, co to má s čím společného. Podle mého názoru jen zbytečné rýpnutí za to, že se Karel Havlíček zeptal. Pak už následoval transparentní rozbor situace.

Postup byl stejný jako u jiných investic

Na tento fakt ministr Síkela poukázal. Aktuálně spolupracuje vláda s investorem, aby podal žádost o pobídku, potom se vše řádně zpracuje, ověří se data, která se transparentně zveřejňují, což se činí. Jasná data pak Síkela polopatě vysvětlil:

  • Investice firmy může dosáhnout za 2 miliard dolarů, tedy něco přes 46 miliard korun.
  • Podle předběžné analýzy investora může investice ročně přispět až 6 miliard korun k českému HDP.
  • Jde o strategickou investici, pobídka v tomto případě může dosáhnout až na 27,5 % celkové proinvestované částky.
  • Jen pro srovnání ministr uvedl, že v zemích jako Francie či Německo nedávno vlády poskytly na investice v oblasti čipů pobídky až do 50 % výše investice.
  • Jinak Síkela také uvedl srovnání s nejvyšší pobídkou u firmy Hyundai v Nošovicích. Po 8 letech převýšily příjmy z projektu náklady na pobídku asi o 50 %.

Tento rozbor je vcelku jednoznačný. Snižovat apriori zásluhu současné vlády na investicích je ze strany opozice zbytečné.

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-americky-vyrobce-cipu-onsemi-rozsiri-za-vice-nez-40-miliard-zavod-v-roznove-40477043

 Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela při jednání se zástupci společnosti Onsemi: Náhledové foto Jozef Síkela/ sociální síť X

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.