Záludnosti u převodu nemovitosti

Prodej nemovitosti

Pokud jste kupovali nemovitost, určitě to znáte. Existuje mnoho úkonů, které musí proběhnout, než se stane nemovitost vaší. Dnes si řekneme, jak všechno rychle, a hlavně administrativně zvládnout tak, aby vám nenastaly žádné komplikace. Na co tedy pozor při koupi a převodu domu nebo pozemku? Pojďme se na to podívat.

Korektní smlouva

Pozor si musíte dát na smlouvu. Musí být řádně sepsaná, a musí v ní stát vše to, na čem se obě strany dohodly. Věříme, že se vám nechtějí ve volném čase číst třeba i několik stránek smlouvy, pokud vám však smlouvu neřídí váš právník, určitě tak učiňte. Jde o koupi domu za nemalé peníze a musíte tomu obětovat svůj čas. Zkontrolujte, zda vše platí tak, jak jste si s druhou stranou ujednali. Pokud narazíte na sporný bod, vyjasněte si jej. Můžete jej také dovysvětlit v návrhu nové smlouvy. Navíc vězte, že občanský zákoník přikazuje při převodu vlastnického práva k nemovitosti zapsané v katastru nemovitostí písemnou smlouvu. Tu budete také poté potřebovat při vkladu v katastru.

Využijte úschovnu peněz

Pokud se bojíte, že byste mohli být v procesu koupě nemovitosti napáleni, určitě neváhejte využít notářových služeb a dejte mu peníze do úschovy. Jde o cestu, jak ukázat prodejci, že peníze reálně existují. Budou uloženy na zvláštním účtu notářské úschovy. Pokud vše půjde podle plánu a vy se domluvíte na prodeji domu, z notářského účtu se pošlou na účet prodávajícího. Také doporučujeme, abyste neplatili nic v hotovosti. Může to být nebezpečné, a navíc takto můžete za den vyplatit jen 270 000 Kč. Bude-li to víc, dopouštíte se trestného činu.

Zápis do katastru

Pokud si myslíte, že podepsání smlouvy a zaplacení je definitivní tečkou, pak se mýlíte. I když již v domě bydlíte, stále není váš. Vaším se stane, až tento stav bude zapsán v katastru nemovitostí. Pokud je smlouva sepsaná s notářem, většinou notář automaticky posílá i návrh na zápis do katastru nemovitostí. Ten spravuje katastrální úřad. Když návrh přijme, je vaše vlastnické právo uznáno ke dni podání návrhu.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.