Konec dobrých časů? Kdy máme čekat krizi

Jak se často mluvilo o tom, že prožíváme jedno z nejdelších ekonomicky dobrých období, mluví se v současnosti o tom, že vše jednou končí a již se blíží časy, které nebudou z hlediska růstu ekonomiky tak pozitivní. Asi se v této době nemusíme bát krize, která nás zastihla v roce 2009, avšak zpomalení ekonomiky se logicky čekat dá. Dnes se podíváme na to, kdy toto čekat a co to může přinést.

Výrobní index klesá

Více než tempu růstu hrubého domácího produktu se teď zaměříme na jiné hodnoty. Konkrétně na výrobní PMI index čili Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Ten obecně vyjadřuje změny v objemu nových zakázek nebo v zaměstnanosti a výkonnosti dodavatelů a podobně. Pokud je hodnota PMI vyšší než 50, sektor se zlepšuje, pokud nižší, naopak. V roce 2019 jsme svědky snižování se tohoto indexu až na hodnotu okolo hodnoty 45, přičemž pokles pod 50 znamená předpověď buď recese nebo výrazného zpomalení růstu ekonomiky. Pro zajímavost v roce 2009 klesl index na hodnotu 30.

Příliš mnoho faktorů proti

Samozřejmě, že jen z těchto údajů nesmíme vykřikovat do světa, že se blíží globální krize. Ovšem to, že se čeká synchronizované ochlazení globální ekonomiky, připouští a varuje před tím i Mezinárodní měnový fond. Vždyť největší evropské ekonomiky jako je Německo, Británie či zámořské USA míří do období recese. Navíc v dnešní době je zde mnoho faktorů, které jsou prostě proti dalšímu růstu. Může jít o následky Brexitu, obchodní válka mezi USA a Čínou či USA a Evropou, no a pak válka skutečná, která se nyní odehrává v Sýrii. Navíc například problémy s Boeingy negativně ovlivňují letecký průmysl a automobilový průmysl je zase pod neustálým tlakem na snižování emisí.

Globální ekonomika za svým vrcholem

Konjunktura v rámci globální ekonomiky tak pravděpodobně nebude již dlouho skutečností. JE za svým vrcholem. Právě výše uvedené faktory brzdí další růst. Nejspíše nás tedy čeká ochlazení ekonomiky, dost možná i recese. Stále se však velké množství investorů spoléhá na centrální banky, která snižují úrokové sazby, což má podpořit trh a zabránit větší recesi. Efekt těchto monetárních politik však nemusí být velký. Reálné ekonomice, totiž na rozdíl od akciových trhů, více peněz a nižší úroky dlouhodobě nepomůžou.

13 komentářů

 1. Honzík Odpovědět

  Někdy si tak říká, jestli, alespoň v některých odvětvích nemá plánovaná ekonomika něco do sebe ?

 2. Deder Odpovědět

  Problém je v tom, že tahle republika stojí téměř celá na automobilovém průmyslu, který jednoho dne bude nestabilní a záhy bude tisíce nezaměstnaných…

 3. Markus Odpovědět

  Souhlasím s panem Richtrem.
  Čím více se o tom bude mluvit a psát, tím to bude horší a jen se to bude nafukovat.
  Když už nemáte o čem psát, tak budete všichni psát jenom o jedné věci.
  Hlavně si přiložit to své „polínko“ …..
  Je to ubohé …….
  Tohle není jediná věc, která se do nekonečna omílá ……

 4. Tonda Odpovědět

  No jo,stále častěji slyším slovo krize. Podnikatelé firem se na to třepou už od loňského léta jen aby mohli ubrat a zmrazit platy dělníkům(nebudu jmenovat konkretní firmy).A co ta krize v přelomu 2008-2009 která byla uměle vytvořena a dopláceli na ni jen obyčejní pracující lidé!!
  Vidím,že opět se snažíte o to aby jste co nejvíce utáhly oprátky dělníkům…..o nic jiného nejde!!

 5. Habermann Odpovědět

  Globální ekonomika to přináší ssebou, kecy, jako o utahování oprátek dělníkům nemůžu sdílet, vždyť oproti jiným dělníkům v jiných částích světa si zde žijí dělníci jako „prase v žitě“

 6. jan Odpovědět

  Nechte to na odborníky,a těšte se…Konečně budete mít důvod vyrazit do ulic odrovnat Babiše,lumpové…

 7. Felix Odpovědět

  Ten , kdo si myslí, že tento politicko-ekonomický systém lze zvrátit , tak ten je na velkém omylu. Rozhodné slovo mají vždy peníze. Kdo je nemá, může pouze zoufat.

 8. Enigma Odpovědět

  Problém také je, že mnohdy ti novináři tu krizi přifouknou, takže je pak větší než by jinak byla. Tu z roku 2009 odstartovalo to, že padla v USA zrovna jedna větší banka a novináři to patřičně rozmázli.

 9. Jiří Odpovědět

  sdělovací prostředky poslední 1/4 rok píší o nástupu krize a o tom co nás čeká..
  již dlouho platí, že 10 x opakovaná zpráva se stává realitou.. a to nechci podceňovat statistiky a čísla, jen prostě se mi nelíbí způsob informování od “ zasvěcených“ autorů a „také zpráv“..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *