Nové podvody na seniory: Když volá falešný detektiv

Nad fantazií podvodníků jde občas hlava kolem. Daří se jim napálit každého, ale jejich oblíbenou skupinou jsou ti nejslabší – senioři. Nad nimi mají podvodníci převahu fyzickou a často také mentální. Navíc neváhají využívat takové způsoby, jako je silný vztah seniorů k jejich rodině. Každý nový podvod je úspěšnější, než ty „ohrané“. Když podvodníci přišli s tím, že vnuk/vnučka seniora potřebuje peníze, uvěřila jim většina a peníze jim dala. S postupem času se ale senioři obrnili proti tomuto podvodu.

Telefonické podvody

Na to ale podvodníci zareagovali podobně jako virus – změnili podobu podvodu. Původně byl tento způsob následující: na telefon seniora zavolal podvodník s tím, že místo představení řekl: „Ahoj, babi.“ Když senior zareagoval oslovením svého vnuka, následovala ze strany podvodníka historka, že vnuk je v nějaké tísni – měl nehodu, potřebuje ihned peníze, ale nemůže si pro ně přijít sám, tak pošle svého vnuka.

 

Sofistikovanější podvod

Se stále větším množství podvedených seniorů ale i tento podvod vešel ve známost. A tak bylo stále méně seniorů, kteří byli ochotni peníze neznámé osobě vydat. Podvodníci se ale nedali a přišli s novým způsobem, jak z důchodců dostat peníze. Když se jim nepodařilo vymámit peníze po prvním telefonátu, ozvali se seniorovi znovu. Tentokrát vystupovali v roli policistů, kteří o podvodném telefonátu vědí, a protože chtějí podvodníka dopadnout, budou potřebovat jeho součinnost.

Vydat peníze pod dohledem policie

Tato součinnost spočívá v tom, že důchodce má jednat tak, aby přistoupil na lež podvodníka. Má mu tedy peníze vydat s tím, že policie bude vše sledovat a pachatele dopadne. Peníze se pak měly důchodci vrátit. A stejný trik tak získal nové a nové oběti. Nutno říci, že policie tímto způsobem rozhodně nepostupuje. Pokud má senior podezření, že něco není v pořádku, není nic snadnějšího, než zavolat na linku 158 a celou akci si ověřit.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.