Založení s.r.o. online: Jak na to?

Byznys

Máte-li dobrý nápad a chcete začít začít podnikat, je určitě dobré si ujasnit formu podnikatelské činnosti. V tuzemsku se kromě živností nejvíce uplatňují společnosti s ručením omezeným, tedy takzvané s.r.o. Jaké máte možnosti z hlediska jejich založení?

Vznik svépomocí

Řada lidí si procesem založení sro prochází sama. To však nemusí být vždy praktické. Je třeba si uvědomit, kolik věcí musíte zařídit před tím, než jménem nově vzniklé firmy budete moci začít oficiálně působit. Jen namátkou je třeba provést zápis do obchodního rejstříku, složit základní kapitál, sepsat společenskou smlouvu, zajistit si a udat sídlo společnost atd. Všechny tyto úkony, pakliže je děláte svépomocí, mohou zabrat klidně několik týdnů. Jde tedy o časově poměrně náročnou záležitost a je nutné se rovněž obrnit při komunikaci s úředníky. Je tedy logické zkusit i jiné postupy.

Založení s.r.o. externí firmou

Na trhu dnes existují specializovaní odborníci a firmy, díky nimž může být proces založení sro daleko rychlejší a méně pracný. Dané společnosti pouze dodáte nezbytné základní dokumenty. Na základě plné moci pak vše ostatní vyřeší za vás, bude vás to samozřejmě stát poplatek, který však není nijak vysoký, tudíž se mnoha lidem může toto řešení jevit jako ideální. V rámci poplatku vám obstarají zápis do obchodního rejstříku, uskuteční platbu základního kapitálu, jehož minimální výše od roku 2014 činí pouhou 1 Kč, tudíž je založení sro dostupné prakticky pro kohokoliv. Doba vytvoření sro se zkrátí přibližně na jeden týden, přičemž vše probíhá online.

Ready made

V posledních letech se těší rostoucí popularitě také takzvané ready made sro. Jedná se o firmy, které nemají historii, byly založeny čistě za účelem následného prodeje zájemcům o podnikání. Koupě ready made společnosti je rychlá, podnikat jejím jménem lze takřka ze dne na den.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.