Zálohování PET lahví a jeho skrytý detail

PET lahev

Velcí hráči na trhu s nápoji prosazují systém zálohování PETek. Především Mattoni a Kofola se snaží, aby bylo zálohování PET lahví povinné. Stejně tak by mělo být plošné. Má však poměrně nepříjemný detail. O této problematice hovořil Pavlem Březina, předseda Asociace českého tradičního obchodu a zároveň předseda představenstva Svazu českých a moravských spotřebních družstev, známého spíše pod zkratkou COOP.

Výhodné jen pro výrobce nápojů

Přesně takto se pro ČTK vyjádřil Pavel Březina. Zákazník ani samotný obchodník nebude mít svou roli nijak ulehčenou, ba naopak. A ekologie? Ochraně životního prostředí to také dvakrát neprospěje.

Nepřipravená logistika

Ta nás možná dostane do situace, jaká je aktuálně na Slovensku. Tady uzákonili narychlo k 1. 1. 2022. Jinak je potřeba počítat také s tím, že by se nápoje o samotnou zálohu zdražily a byly by méně atraktivní pro zákazníka. Systém ale bude hlavně ohrožovat ten stávající, který v třídění odpadů máme. Jinak systém vytváří také uhlíkovou stopu a dvakrát ekologický není. Problém by pochopitelně začali mít hlavně malí výrobci.

PET lahveFoto: Pixabay

Lidé budou schraňovat PETky

Zákazníci začnou třídit PETky podle toho, které jsou zálohované a které nikoli. V nezálohovaných plastových obalech, které budou doma dlouhou, se začnou vytvářet bakterie a budou zapáchat. Spotřebitel je pak vyhodí do směsného odpadu, vždyť nejsou zálohované.

Pomohlo by lokální zálohování

Nepochybně. Podle Pavla Březiny je ideální zálohování zejména u menších výrobců lokálního charakteru. Výrobky firmy z jižní Moravy se prodávají jen v dané oblasti. Auto s nimi urazí minimum kilometrů.

Zdroje info: Podcats21, Protext ČTK

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.