Záloha na PET lahve a plechovky bude pravděpodobně 5 Kč

PET

O zavedení zálohového systému na PET lahve a plechovky se mluví již nějakou dobu. Plán pak nyní začíná získávat konkrétnější obrysy a na světě je už dokonce i částka, kterou by měly být PET lahve zálohovány.

Zálohování PET lahví na obzoru

Systému na zálohování PET lahví a plechovek se nejspíš dočkáme někdy v polovině roku 2025, Ministerstvo životního prostředí pak má podat příslušný návrh do konce letošního roku, Česko se ale zatím k takovému kroku nemělo, nyní se ale ledy začínají hýbat. K recyklaci plastových lahví se tak mohlo dostat až několik miliard kusů lahví a plechovek. Cílem je nejen recyklace a její přímý pozitivní vliv na životní prostředí, ale také snaha udržet větší pořádek ve městech i jejich blízkém okolí.

Náklady spojené se zavedením systému ponesou sami výrobci. Ti by pak měli zajistit i hladký průběh jeho fungování. Vratka za obal daného nápoje by měla činit něco kolem 4 – 5 korun za jeden kus nápojového obalu, mezi které patří nejen zmíněné plastové lahve, ale také plechovky. Na rozdíl od pivních lahví, které lze opakovaně používat s tím, že je stačí pouze vymýt a znovu použít, plechovky i PET lahve se musí zprvu nejprve nadrtit. Jejich systém recyklace tak vyžaduje daleko složitější proces.

PET

Foto: Pixabay

Kde budeme lahve vracet?

Díky tomuto systému by Česko mohlo dostat systém rychlé vratky všech nápojových obalů na požadovanou úroveň již během následujících pěti let. Navrátit do oběhu by se díky němu mělo až 90 procent plastových lahví a plechovek.

Místo pro vracení PET lahví a kovových obalů bude povinné pro obchodníky v prodejnách s rozlohou nad 50 metrů čtverečních, stejně tak se to bude týkat i čerpacích stanic se stejnou rozlohou. Dohromady by mělo jít o 11 000 tisíc sběrných míst, na kterých se mohou podílet například i školy apod.

Zdroje informací: https://www.ekonews.cz/zalohy-na-pet-a-plechovky-budou-vyssi-nez-na-pivo-ministerstvo-chce-az-pet-korun/

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-zaloha-za-petky-a-plechovky-bude-4-az-5-korun-ale-nejdrive-v-roce-2025-231055

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.