book-2020460_640

Jaké faktory ovlivňují výši nájemného

Většina mladých lidí si ještě předtím, než spojí své životní cesty s bydlením ve vlastní domácnosti, vyzkouší samostatnost v pronajatém bytě. Je to vlastně vcelku logické. Když člověk odroste maminčiným sukním a chce se postavit na vlastní nohy, pořádně si ještě nedokáže představit, co takový krok obnáší. Právě dočasné žití v pronájmu mu dodá cenné zkušenosti. Pokud něco takového v brzké době plánujete i vy, možná vás při hledání vhodného bytu zarazí enormně vysoké ceny. Co vlastně ovlivňuje výši nájemného? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Poptávka a současný stav trhu hraje zásadní roli

Většina majitelů volných bytových prostor si se stanovením ceny hlavu příliš neláme. Jednoduše se podívá na internet a nastaví si požadavky podle dříve sdílených inzerátů. Jeho hlavním cílem je samozřejmě vytěžit co nejvíce peněz bez nutnosti vlastního přičinění, takže nelze počítat, že s vámi bude jednat o nějakém zvýhodnění. Poptávka na trhu s bydlením je dnes opravdu vysoká a pronajímatelé moc dobře vědí, že když na nabídku nekývne jeden člověk, dalších pět bude reagovat jinak.

Stav bytu, velikost a lokalita jsou také důležitými faktory

Dalším faktorem, který přímo ovlivňuje výši nájemného, je lokalita. Určitě si dokážete představit, že jinými cenami disponují byty v Praze a jinými zas objekty někde na samotě u lesa. Rozdíl je i mezi hlavním městem a ostatními kraji. Pronajímatelé bytu v naší metropoli tak nějak očekávají, že lidé zde pracující budou mít podstatně vyšší příjmy než jinde v republice.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Cenu bytu ovlivňuje také jeho stav. Pokud bude moderně zařízený, zrekonstruovaný, zateplený a vybavený kvalitními okny, pronajímatel si za jeho užívání bude pravděpodobně účtovat více. Na druhou stranu je však nutné, aby majitel byt po čas pronajímání udržoval v pokud možno nezměněném stavu, který je způsobilý k užívání a hlavně hodný stanovené ceny.

Zásadní roli hraje samozřejmě také velikost bytu. Pokud v brzké době neplánujete založení rodiny a partnera také nemáte, postačí garsonka za nižší cenu. Rodiny s dětmi naopak vyžadují byt alespoň 2+kk, což se pak v konečné částce promítne.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *