Ne-zákaz stravování v kantýnách

02_kantyna

Situace s koronavirovými opatřeními se mění doslova z hodiny na hodinu. Poté, co v pondělí začal platit zákaz volného pohybu a došlo k uzavření dalších obchodů, vláda ještě týž den rozhodla zavést zákaz závodního stravování v podnikových jídelnách a kantýnách. Potom, co si většina zaměstanců došla ve svých firmách pro oběd a přinesla si jej v krabičce do kanceláře, zjistila, že zítra bude zase vše jinak.

Co se mění?

Zákaz hromadného závodního stravování platil od dnešního dne (úterý 2. března) do jeho konce. Reálně to znamenalo, že kantýny vydávaly jídlo do přenosných nádob, které si zaměstnanci odnesli sebou a zkonzumovali jej jinde, např. v kanceláři. Motivací bylo samozřejmě co největší omezení vzájemných kontaktů.

Závodní stravování využívají téměř dva miliony zaměstnanců, kterých se tato změna potenciálně dotkla. Potom, co i mnozí odborníci zpochybnili význam tohoto nařízení, vláda ještě dnes po poledni zákaz zrušila a stanovila nové podmínky pro závodní stravování: jeden člověk u stolu, v případě velkých stolů 2 m rozestupy a mechanické zábrany oddělující jednotlivé strávníky.

01_kantyna

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Co bude dál?

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček ještě v pondělí večer vyloučil možnost plošného uzavření průmyslu. Právě to však požadují epidemiologové a další odborníci. Je tedy otázkou, do jaké míry a jak dlouho zůstane u současných opatření a zda se opatření ještě nezpřísní.

Vláda sází především na povinné testování zaměstnanců, to by mělo začít již ve středu. Z firem by se tak měly stát testovací centra, díky kterým bude testováno mnohem více lidí, než dosud. Jisté zpřísnění opatření je ale přesto pravděpodobné, vláda může např. nařídit home office u podniků některých typů, v administrativě apod.

Opět se ale ukazuje, jaký je jeden z největších problémů našeho současného řízení boje proti pandemii. Chybějící ucelenou strategii charakterizuje především to, že opatření se mění ze dne na den a i jen několik hodin stará nařízení jsou nahrazována novými.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.