Kde není dostatek čipů ani čert nebere – Hyundai má ovšem nasysleno

I když to soused z Mladé Boleslavi jen nerad slyší, je to tak. Budeme-li ve světě hledat automobilku s nejprogresivnějším myšlením, bude to právě Hyundai. A jak to poznáme? Tesla stojí, Škodovky omezují výrobku, koncern VW už teď ví, že letos opustí jeho linky asi o 100 000 aut méně než obvykle… Jen Hyundai si vesele jede dál. Pracovníci, kteří se těšili na placenou dovolenou, mají zkrátka smůlu. A za vše může jedno klíčové rozhodnutí.

Důvod, proč se všechny velké automobilové společnosti ve světě zastavují, je jeden – čipy. Nemůže za to Trump ani koronavirus, ale spíše silná poptávka po moderních technologiích jako taková (byť situace v USA i světová pandemie k tomu také trochu přispěly). Nejde jen o čipy do aut, používají se totiž i jinde – herní konzole, chytrá elektronika, průmyslová výroba… Ano, tady všude je najdeme.

Když se Hyundai pro jednou rozhodl nakupovat na sklad

Pokud máte tu čest bydlet poblíž nošovického Hyundai závodu, neuniknou vám dlouhé šňůry kamionů, které jeho brány každý den opouštějí. A důvod? Politika just-in-time. Jinými slovy – všechny vyrobené díly se ihned posílají do oběhu na jiné pobočky. V samotném provozu nečekejte velké sklady, naopak – leckdy je zboží z kamionů přímo dodáváno na montážní linky. Zpoždění? Nemyslitelné (a pod pořádnou pokutou).

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A donedávna fungoval Hyundai podobně i s nákupem dalších nezbytných náležitostí. Rezervy nebyly, nebo jen minimální. Ovšem situace okolo čipů všechno změnila. Už loni totiž bylo jasné, že se k podobnému problému schyluje.

Zásoby na 4-6 měsíců? Bez problémů

Ovšem zatímco ostatní automobilky počítaly ztráty a rozhodly se omezit nejenom výrobu, ale také objednávky, Hyundai šel zcela opačnou cestou. Nakoupil na sklad – a to právě čipy. Teď má pro své závody (včetně sesterské Kiy) zásoby na 4-6 měsíců. Ze situace na trhu tak může jen profitovat.

A jaký důvod Hyundai pro své rozhodnutí měl? Sázel zejména na zvýšení poptávky po elektromobilech (zapříčiněné i stále masivnějšími dotacemi ve světě). A jak je vidět, vyšlo mu to. Na své zájemce však čeká nejenom hybridní Hyundai Kona (dostupný i v čistě elektrické verzi), ale i jeho další bratříčci v klasickém provedení. Protože když už ty čipy na skladě jsou, že ano…

Otázkou však je, jak dlouho mu tento náskok vydrží. Podle odhadů expertů se totiž má situace stabilizovat až někdy během října. Takže do té doby budou nejspíš i zásoby Hyundaie na nule. Do té doby však stihne vyrobit mnohem více moderních aut, než jeho konkurence. Je tedy dost dobře možné, že až se budete poohlížet po novém dopravním prostředku, nezbude vám nic jiného, než sáhnout právě po této korejské značce.

Zdroj: https://www.autoforum.cz/predstaveni/manazer-vysvetlil-proc-automobilky-zaviraji-jednu-tovarnu-za-druhou/

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.