Zahraniční filmaři utrácejí v Česku stovky milionů korun

01_klapka

Během letošního července se hned několik míst v Praze proměnilo v asijskou metropoli Bangkok a Pražané se na nich mohli setkat s hvězdami světového formátu Ryanem Goslingem a Chrisem Evansem. Netflix zde totiž natáčel pasáže svého dosud vůbec nejdražšího počinu s názvem Gray Man. Z pohledu české ekonomiky je však více než jména herců zajímavý rozpočet filmu. Ten činí něco okolo 200 milionů dolarů, tedy 4,2 miliardy korun. A ještě zajímavější je fakt, že plných 700 milionů korun utrácejí filmaři právě u nás. Netflix navíc není jediným studiem, které si Českou republiko pro své projekty vybralo a zdá se tak, že se vracíme na výsluní filmařského světa.

Česko mají filmaři rádi

Kromě zmíněného Netflixu se v poslední době v české republice objevila nebo brzy objeví i řada dalších filmařů. Amazon u nás natáčí seriály Carnival Row a The Wheel of Time, HBO zde tvořilo své nové drama Oslo a i tvůrci filmů jako Kosmonaut z Čech (dobrá, zde je to tak nějak přirozené) a Adamem Sandlerem či nové Nebezpečné známosti. Své projekty u nás chce potom realizovat i AppleTV.

Každý takový projekt přitom znamená desítky či dokonce stovky milionů korun putujících do české ekonomiky. Stát má tedy dobrý důvod prát se o podobné projekty s konkurenty.

02_hollywood

Foto: Pixabay

Miliony pro Česko

Každá zahraniční produkce, která si vybere Českou republiku pro natáčení svého filmu, si u místních firem objednává široké spektrum služeb, od stavby kulis přes catering, kaskadéry, až po ostrahu svého vybavení apod. Celkové utracené částky jsou extrémně zajímavé a státy se proto snaží přilákat co nejvíce štábů. Činí tak prostřednictvím investičních pobídek.

Ty fungují tak, že po skončení natáčení je proveden audit vynaložených nákladů a stát filmařům jejich část (u nás je to v současné době 20 procent) vrátí. Pro filmaře je to samozřejmě extrémně zajímavé a kromě podmínek pro natáčení a profesionality místních firem jde o nejdůležitější kritérium, podle kterého se filmaři rozhodují o tom, kde budou natáčet.

Podle posledních měsíců se zdá, že o Česko je zase zájem a v konkurenci dalších středoevropských států (především Maďarska) si vede dobře. Snad nám to vydrží.

Zdroj info: https://www.irozhlas.cz/film/tisice-komparsistu-a-miliony-dolaru-v-cesku-se-nataci-desetidilny-serial_1611220646_

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.