Financování zdravotnictví: Časovaná bomba, jejíž výbuch se stále odkládá

Zdraví a peníze

Zdravotní péče je u nás na poměrně vysoké úrovni. Stačí si vzpomenout na množství robotických operací či léčbu některých komplikovaných stavů. Jen takový infarkt myokardu se v poslední době stal běžnou záležitostí a vysoké procento pacientů je zachráněno. Malí pacienti s akutní leukémií se také často vyléčí, úmrtnost se údajně pohybuje kolem 10 %. Takto bychom mohli jmenovat dál a výčet by nebyl krátký. Přesto je zapotřebí upozornit i na druhou stranu mince. Bez zefektivnění systému financování se prostě a jednoduše neobejdeme. Rozhodně nejde jen o to, aby se něco narychlo zalátalo nějakým tím milionem.   

Pokrok něco stojí

Nepochybně. Vybavení špičkových laboratoří, nejmodernější přístroje a mnohé další vybavení stojí nemalé finanční částky. Kde na to vzít peníze? U pojišťoven? Zatím se to jakž takž zvládá, nicméně přichází doba, kdy už to pojišťovny nezvládnou. Skvělá točená zmrzlina politikem to bezesporu nevyřeší, tím si můžeme být jistí. vše se řeší tak, že se prostě přihodí pár miliard od státu. Koncepce? Nula.

Strukturální problém

Nyní trocha čísel. Balík finančních prostředků z pojišťoven dosáhl v roce 2018 celkem 310 miliard korun, letos se předpokládá 390 miliard a příští rok přes 400 miliard. Problém je strukturální. Populace stárne a náklady na zdravotní péči půjdou logicky nahoru.

Potíže už v nejbližších letech

Od loňského roku hrozí systému zdravotnictví deficity, a to solidní. V roce 2024 by mohl být rozdíl mezi výdaji na péči a pojistným, jež se vybralo, neuvěřitelných 76 miliard korun. Co bude dělat stát? Nejspíše navýší platby na takzvané státní pojištěnce. Zdražení povinného pojistného je totiž politicky ne příliš přijatelné. Zapotřebí je ale systémových opatření, jinak vše míří k bankrotu.

Standardní a nadstandardní péče

Právě u nadstandardní péče je třeba se pozastavit. Vyšší příjmové skupiny by ji jistě braly a peníze by zůstaly ve zdravotnických zařízeních. Mnohem horší jsou nesmluvní zařízení, kde se platí takřka na dřevo, případně všimné lékařům.  

Spoluúčast pacienta?

Důležitá je samozřejmě podpora prevence a také dodržování zdravého životního stylu. Přesto by nebylo od věci řešit také spoluúčast pacienta. Ne příliš populární krok. Hodně důležité bude především otevření ne příliš populární diskuse.

Zdroje info: https://www.visegradsky-jezdec.cz/financovani-zdravotnictvi-problem-o-nemz-se-radeji-nemluvi/?fbclid=IwAR3FFnDzn1ANTdq45fP83vspI3r-vmOKvzwDRTLHXK7RSkkFlOiX_X5Sl3E
https://www.irozhlas.cz/clovek/roboticke-operace-jsou-presne-minimalne-bolestive-a-setrne-ovsem-take-drahe-_201505270112_jpiroch

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.