IKEA se chystá prodávat elektřinu, samozřejmě zelenou

01_IKEA

Švédský nábytkářský gigant IKEA se rozhodl pro zajímavé rozšíření portfolia svých produktů. Ve své domovské zemi chce začít dodávat domácnostem elektřinu a postupně tak začít činit i ve všech ostatních zemích, ve kterých působí, Českou republiku nevyjímaje. Motivací ovšem není v tomto případě primárně zisk, ale snaha o propagaci a podporu obnovitelných zdrojů energie.

Elektřina od IKEA?

IKEA si své nové podnikání představuje tak, že skrze svoji partnerskou firmu Svea Solar (ta již společnosti IKEA dodává solární panely) nakoupí na energetické burze tzv. certifikovanou elektřinu pocházející ze solárních a větrných parků (tj. obnovitelných zdrojů) a tu bude prodávat svým zákazníkům. Podle vyjádření IKEA by se mělo jednat o prodej bez přirážky, nicméně detaily o ceně zatím zveřejněny nebyly, údajně by se měla cena skládat s fixní a pohyblivé složky.

A protože solární a větné parky, od kterých bude elektřina nakupována, budou moci být jen pět let staré, chce tím IKEA vytvořit tlak na stavbu a zprovoznění nových obnovitelných zdrojů energie a podílet se tak na „zelenání“ světa a společnosti.

02_IKEA

Foto: Pixabay

Kdy u nás?

Pro Českou republiku, stejně jako pro Maďarsko a Slovensko, by měla být služba dostupná do roku 2025. Součástí služby má být i aplikace schopná sledovat spotřebu a nastavovat si parametry služby. Pokud bude mít uživatel navíc solární panely zakoupené v IKEA (zatím jsou prodávány v 11 zemích), skrze aplikaci bude mít šanci sledovat svoji produkci a své přebytky dokonce zpětně prodávat.

IKEA si na image firmy, která dělá pro ekologii maximum, zakládá. I proto svůj nový plán prezentuje jako snahu o zvýšení dostupnosti energie z obnovitelných zdrojů pro maximum lidí.

Zdroj informací: https://www.reuters.com/business/sustainable-business/ikea-starts-selling-renewable-energy-households-sweden-2021-08-17/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.