02_koruny

Zadlužení Čechů roste – hlavně kvůli hypotékám

Zpráva, která možná na první pohled vypadá negativně – Zadlužení lidi v Česku roste. Když si však tuto zprávu rozebereme, uvidíme, že vlastně nejde o nic dramatického. Zadlužení Čechů roste totiž zejména kvůli výhodným hypotékám, které dnes banky nabízejí a Češi jejich nabídek hojně využívají. Naopak nesplacených spotřebitelských úvěrů českými domácnostmi ubývá, což je pozitivní.

Češi minulý rok více přemýšleli nad úvěry

Minulý rok byl velmi nečekaný a pandemie koronaviru jej značně poznamenala téměř v jakékoli oblasti lidského života. V spotřebitelském chování Čechů ve vztahu k úvěrům to platilo dvojnásob. Češi totiž více přemýšleli nad tím, zda si půjčit peníze a jak je budou schopni v budoucnosti splácet. Proto se také v roce 2020 meziročně snížil počet poskytnutých úvěrů a půjček. Podle dat v Bankovním registru klientských informací a Nebankovním registru klientských informací se celkový objem půjčených peněz ke konci roku 2020 snížil o více jak 6 miliard na 491 miliard korun. Snížil se také počet lidí, kteří splácejí spotřebitelské úvěry. Bylo jich asi 150 tisíc.

Dlužná částka však vzrostla

Naopak pokud nějaká hodnota rostla, byla to celková dlužná částka Čechů. Rostla však jen mírně. Konkrétně o 174 milionů korun na 22 miliard korun. Dále rostlo také celkové zadlužení Čechů, a to o 153 miliard na celkových 2,6 bilionu korun. Jak bylo již zmíněno v úvodu, mohou za to zejména stále velmi levné hypotéky a výhodné úvěry spořitelen na bydlení.

Ohrožení úvěry

A jak je to s počtem lidí, kteří jsou svými úvěry ohrožení? Toto ohrožení lze dělit na dvě kategorie. Na ohrožení dlouhodobé a krátkodobé. U dlouhodobého ohrožení úvěrem nebo úvěry bylo ke konci roku 2019 aktuální číslo 16 301. Na konci roku 2020 to bylo již 14 034. Lidí dlouhodobě ohrožených úvěry tak ubylo o 13,9 %. Krátkodobých ohrožení bylo na konci roku 2019 207 685. O rok později  189 674 lidí. Zde tedy pokles činil 8,7 %.

Zdroj dat: https://www.mesec.cz/clanky/zadluzeni-cechu-se-loni-rekordne-zvysilo-vevodily-uvery-na-bydleni/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *