Začínají ceny nemovitostí pomalu klesat?

klíč

Ceny nemovitostí byly v posledních měsících extrémně vysoké a zájemci o jejich koupi museli sáhnout skutečně hluboko do kapsy. Nyní se ale objevují první známky toho, že trh čeká změna a obrat v trendu. Jak to tedy v tuto chvíli na realitním trhu vypadá?

Meziroční srovnání vyznívá stále jednoznačně

Porovnáváme-li ceny nemovitostí meziročně, stále vidíme velké nárůsty. Data za druhé čtvrtletí letošního roku ukazují, že v porovnání s rokem 2021 jsou ceny bytů a dalších nemovitostí vyšší průměrně o plných dvacet procent.

Konkrétní čísla samozřejmě závisí na lokalitě, nejvíce rostly ceny bytů v Ústí nad Labem, konkrétně o 27 procent. Praha a Brno zažily naopak zvýšení ceny „pouze“ o 13, resp. 15 procent. Zajímavé zjištění ale ukazuje porovnání druhého čtvrtletí 2022 s tím prvním.

dům

Foto: Pixabay

Stagnace nebo pokles cen

Ve čtvrtletním porovnání se ukazuje, že ceny bytů již dále nerostou, resp. někde začínají i mírně klesat. Praha hlásí podle webu FérMakléři.cz nárůst průměrné ceny za metr čtvereční o jedno procento, Brno naopak stejně velký pokles. Snížení cen evidují i v Hradci Králové, konkrétně o 2 procenta. I další portály tyto trendy v zásadě potvrzují.

Údajů je zatím příliš málo na to, aby bylo možné říct, že jde o obecný a dlouhodobější trend, vyloučit to však nelze. Nahrává tomu i fakt, že nemovitostí na prodej přibývá rychlým tempem. Bytů je i ve velkých městech na prodej stále více a více. I rychlost, s jakou přibývají, je vysoká.

Makléři také upozorňují, že prodej nemovitosti v současné době díky tomu zabere déle, než v nedávné minulosti. Je třeba počítat s časem 3-6 měsíců. Lidé, kteří se potřebují nemovitostí zbavit rychle, musí nabídnout opravdu nízkou cenu, slevit musí i o statisíce korun.

Zdroje informací: https://www.denik.cz/ekonomika/ceny-bytu-klesaji-20220712.html

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/nemovitosti-ceny-bytu-majitele-developeri-trh.A220712_150904_ekonomika_thee

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.