Zachrání nás houby? Je to potravina budoucnosti

houby

Zemědělství vyžaduje obrovské rozlohy půdy, kvůli čemuž jsou káceny lesy. Zbavujeme se tím však významné zásobárny oxidu uhličitého a tím podporujeme globální klimatickou změnu. Co když je ale možné pěstovat potraviny přímo v lese a zabít tím „dvě mouchy jednou ranou“? 

Proč jsou houby důležité

Vědci odhadují, že by se lesní houby mohly stát významnou superpotravinou pro budoucnost. Lesní půda zaujímá širokou rozlohu vhodnou pro pěstování velkého množství hub. Právě zde by se mohly pěstovat superpotraviny, které nasytí celý svět.

Obdělávaná půda či pastviny se stanou brzy už jen pouhou minulostí. Z pohledu ekologie by pěstování hub, tedy superpotravin, mělo mít velký význam nejen v zajištění zdroje potravy pro veškeré lidstvo. Houby, které mají celou řadu fascinujících vlastností, by navíc mohly být zdrojem i pro odbourávání velkého množství uhlíku z atmosféry. Rozšiřování zalesněných ploch má právě z tohoto pohledu pro budoucnost velký význam.

houby

Foto: Pixabay

Houby místo masa

Mezi nezvyklé, avšak bez problémů jedlé, superpotraviny patří například i modrý ryzec indigový. Houba s modrou plodnicí se vyskytuje v Americe, v Indii i v Číně, kde patří mezi běžné potraviny. Pěstovat by se však mohla brzy i u nás. Tato údajně chutná houba roste jak v jehličnatých, tak i listnatých lesích.

Lesní houby mají velký potenciál pro zajištění dostatku potravin pro lidstvo. Díky velkému obsahu vlákniny i jinak prospěšných látek dokážou nahradit i proteiny, které se nachází v lidské stravě jako je například hovězí, vepřové, nebo drůbeží maso.

Zdroje informací: https://vtm.zive.cz/clanky/tahle-modra-vec-je-superpotravina-budoucnosti-nasyti-miliony-a-zachyti-spoustu-uhliku/sc-870-a-221569/default.aspx?recombee_recomm_id=0269f692366589605f848eaa509867ec

https://plantbasednews.org/news/environment/mushrooms-future-everything-sustainable-fashion-food/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.