Babiš: Levné jídlo může být, když dá vláda nulovou DPH na potraviny. Schillerová přitom dříve snížení daně nechtěla připustit

Andrej Babiš

Lepší vláda jezdí po republice a jednotliví politici se holedbají tím, co všechno se stalo za minulé vlády a co se stane, když bude tato lepší vláda u moci. Karel Havlíček se usilovně chlubí spoustou staveb, které se realizovaly za vlády ANO. Tak trochu ale zapomíná na nedostavěnou D1 a na halu pro rychlobruslařku Sáblíkovou. Tu tak nějak svět neviděl. Na sociální síti X se fotografuje Radek Vondráček ve stavební přilbě před plzeňským nádražím. Nejspíše poprvé, co měl tuto ochrannou pomůcku na hlavě. Sluší mu to, ale věřit mu je složité. Zajímavý je nepochybně i postoj špiček ANO k dani vztahující se na potraviny. Tak trochu si odporují.

Schillerová by snížení daně na potraviny nepřipustila

Velmi dobře si pamatujeme na dobu, kdy tehdejší ministryně financí Alena Schillerová kategoricky odmítala zavedení jakékoli daně vztahující se k potravinám. V červnu roku 2020 hovořila o tom, že by uspořené desítky miliard korun stejně zůstaly ve zvýšených maržích obchodních řetězců. Tehdejší opozice s návrhem Svazu obchodu a cestovního ruchu o snížení DPH na potraviny z 15 na 10 % souhlasila. Schillerová se oháněla nehoráznými maržemi řetězců a o snížení DPH nechtěla ani slyšet. Zvláštní.

Levné jídlo může podle Babiše být tehdy, když se zavede nulová DPH na potraviny

Že by se pan Babiš s paní Schillerovou nějak nedomluvili? Těžko říct. Bývalý premiér se pro server iDnes.cz vyjádřil v tom smyslu, že jestli chce vláda levnější potraviny, musí se zavést nulová DPH. Mimo jiné reagoval tímto způsobem v souvislosti s tím, že se Agrofertu a jiným potravinářským firmám i přes zvýšení energií poměrně solidně zvýšily zisky. Za vysoké ceny potravin podle Babiše mohou vysoké ceny energií, které vláda zastropovala vysoko.

Agrofertu se dařilo

V loňském roce tomuto koncernu, která vlastní či nevlastní expremiér Babiš, stoupl v loňském roce zisk více než dvojnásobně. Konkrétně na 12,97 miliardy korun. Konkrétně vzrostl o 124 %. V roce 2021 činil zisk této společnosti jen 5,8 miliardy korun.   

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/snizeni-dane-na-potraviny-to-nepripustim-oznamila-schillerova-110830 , https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/potraviny-zemedelstvi-babis-agrofert-ceny.A230825_115228_ekonomika_drh

 Andrej Babiš: Náhledové foto Andrej Babiš/ sociální síť X

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.