Válka mezi Izraelem a Hamásem: Jaké jsou dopady na evropské trhy?

Konflikt mezi Izraelem a Hamásem v posledních týdnech vyvolal otázky ohledně jeho možného dopadu na evropskou ekonomiku a finanční trhy. Finanční analytici investiční platformy a aplikace Freedom24 provozované společností Freedom Finance Europe se domnívají, že dopad konfliktu bude pravděpodobně omezený, ale existují i některé rizikové faktory, které by investorům měli být známy.

Historický pohled

Z historického hlediska v posledních 40 letech evropské indexy (jako zástupný ukazatel se používá index DAX) vykazovaly krátkodobé stažení kotací v den různých geopolitických událostí (války, vojenské operace, teroristické činy atd.). Zároveň se do měsíce od začátku geopolitické události ve většině případů index vyšplhal do kladných hodnot (včetně útoků z 11. září, teroristických útoků v Londýně a Madridu a vojenských konfliktů na Ukrajině).

Vliv Izraele na EU

Je také důležité poznamenat, že citlivost evropských indexů na řadu nedávných konfliktů mezi Izraelem a jeho sousedy je relativně nízká. To naznačuje, že současná eskalace v regionu bude mít pravděpodobně také velmi omezený dopad na ekonomiku a akciový trh Evropské Unie. Izrael je až 25. největším obchodním partnerem EU. V roce 2022 představuje pouze 0,8 % celkového obchodu se zbožím v EU.

Vliv ropy

Klíčem k potenciálnímu dopadu konfliktu na Evropu je narušení dodávek ropy. Izrael není významným producentem ropy, ale jeho vojenské akce mohou narušit dodávky ropy z dalších částí Blízkého východu. V případě, že by došlo k výraznému omezení dodávek ropy, mohlo by to mít negativní dopad na evropskou ekonomiku a inflaci.

Experti dále předpokládájí, že v případě eskalace konfliktu mezi Izraelem a spojenci Hamásu můžeme pozorovat krátkodobý tlak na následující sektory:

  • Spotřebitelský sektor
  • Finance
  • Průmysl
  • Technologie
  • Materiály

Finanční analytici se domnívají, že dopad konfliktu mezi Izraelem a Hamásem na evropské trhy bude pravděpodobně omezený. Nicméně, v případě eskalace konfliktu nebo rozšíření vojenských operací do dalších částí Blízkého východu by mohlo dojít k krátkodobému zvýšení volatility na evropských trzích a k tlaku na růst cen ropy. Investoři by se proto měli připravit na tyto možné scénáře.

Zdroje info: Freedom24

Náhledové foto: Freedom24