Začátkem roku přijde na trh cenově dostupné elektrické SUV

volvo

Tento týden bylo představeno v italském Miláně plně čistě elektrický automobil kategorie SUV. Velikostí bude patřit sice k nejmenším SUV, které kdy společnost Volvo vyrobila, ale zato bude šetrnější vůči lidem i životnímu prostředí. Nebude brán jako otloukánek, jelikož jeho nejvýkonnější verze bude skrývat pod kapotou 428 koní. EX30 zvládne 423 cm dlouhý vůz zrychlit z 0 na 100 km/h za pouhé 3,6 vteřin. Vůz by měl být dostupný v České republice začátkem příštího roku. Ceny začínají na 869 tisících Kč za model Core se single motorem, lépe je na tom varianta Plus, kterou lze pořídit od 939 tisíc Kč.

Neutralita automobilky

Automobilka Volvo představuje nový vůz s označením EX30. Generální ředitel Jim Rowan prohlásil v Miláně, že v roce 2030 bude Volvo vyrábět pouze vozidla s elektrickým motorem, aby mohla být později CO2 neutrální. Dalším plusem má být také vyžití recyklovaného materiálu, takže například tmavé staré džíny mohou dostat druhou šanci, v tomto případě jako součást interiéru s džínovým vláknem.

Klasický design se zábavnými prvky

Verze tohoto vozu se nebude příliš lišit od svého typického designu. Změnu můžeme čekat v odkládací přihrádce, která se nyní bude nacházet uprostřed pod obrazovkou. Vnitřek interiéru bude vyloženě bavit, zejména mladší populaci. Pod předním oknem je umístěný zaoblený soundbar, jenž zní jako šest reproduktorů. Veškeré informace jsou zobrazeny na 12,3“ obrazovce, kde lze sledovat veškeré informace ohledně jízdy, na kterou uvidí i ostatní spolujezdci.

EX30 nabízí ve standardní výbavě různé služby společnosti Google, včetně map, v případě potřeby vyhledání nejbližší dobíjecí stanici. Dále obsahuje bezdrátový systém Apple CarPlay, zadní porty USBC, připojení 5G a další vychytávky.

Bezpečnost zaručena

Švédské Volvo vždy patřilo k nejšpičkovějším vozům, co se týče bezpečnosti. To se nezměnilo ani pod novými čínskými majiteli. Všelijaké senzory a bezpečnostní prvky jsou na dost vysoké úrovni, takže vám pomáhají předcházet nebezpečím. Otevírání EX30 bude probíhat prostřednictvím chytrých telefonů, takže elektromobil pozná, když se majitel bude blížit k vozu a samo se rozsvítí. Základní verze se spoléhá na 11kW palubní nabíječku, větší verze až 22kW. Doba plného nabití se pohybuje mezi 4-40 hodinami. Použitím rychlonabíječky se doba nabití zkracuje až o 80 procent čili na 26 minut. Centrální obrazovka umožňuje nastavení parametrů, jako jsou intenzita proudu, maximální úroveň nabití a čas, kdy se má spustit nabíjení.

nabijecka

Foto: Pixabay

Tři varianty pohonu

Nové, moderní technologie jdou poznat hlavně pod kapotou a v oblasti bateriových článků. Díky tomu vůz umožňuje vybrat si, zda chcete pohon zadních nebo všech kol a dva různě velké systémy. Verze se zadním náhonem (RWD) s motorem na zadní nápravě nabízí výkon 200 kW (272 koní) s točivým momentem 343 Nm. Verze s pohonem všech čtyř kol spoléhá na jeden elektromotor na každé nápravě. Celkem nabízí 315 kW (428 koní) a 543 Nm točivého momentu. Dojezd by se měl pohybovat mezi 460-480 kilometry. V obou variantách je dodáván akumulátor NMCnominální kapacitou 69 kW. Varianta RWD se standardní baterii LFP o kapacitě 51 kW je slabší, zrychlení z 0 na 100 km/h zvládne za 5,7 sekundy, dojezd je slabší (344 km). Maximální rychlost je omezena na 180 km/h.

Zdroj: https://www.e15.cz/byznys/e15-a-byznys/ciste-elektricke-suv-od-volva-stoji-stejne-jako-konkurenti-se-spalovacimi-motory-1398696

Náhledové foto: Pixabay