Ojetiny z Německa výrazně podražují, oproti loňsku o 17 %

Auto

Ojetá auta, která si i Češi s oblibou kupují, nyní rekordně podražují. Oproti minulému roku například se ceny těchto německých ojetin zvýšily o 17 %. Co za zdražováním stojí? A kterých modelů a typů aut se vysoké ceny týkají? To si dnes řekneme!

Velký zájem českých řidičů

Kupující ojetých aut z Německa si letos připlatí. Průměrná cena ojetých vozidel s německým původem vzrostla o 17,4 % na 453 700 Kč ve srovnání s loňským rokem, kdy byla průměrná cena 386 500 Kč. To znamená, že letošní průměrná cena je o 67 200 Kč vyšší. Ojetá auta z Německa zdražují rychleji než ostatní vozidla na trhu. Celková průměrná cena ojetých aut se letos zvýšila o méně než 10 % na 299 000 Kč. Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia, vysvětluje, že za růstem cen ojetých aut z Německa stojí především silný zájem českých zákazníků. Navíc s ohledem na nízký kurz koruny vůči euru je to významné zdražení, protože by se očekávalo, že nižší kurz by snížil průměrnou cenu aut asi o 15 000 Kč.

Zdražují zejména levnější vozidla

Vysoká průměrná cena německých vozů je způsobena především významným zastoupením luxusních automobilů, které tvoří 27,9 % nabídky. Porovnáme-li to s celkovým podílem ojetých luxusních vozů na českém trhu bez ohledu na původ, činí tento podíl 12,7 %. Pokud bychom však vyřadili luxusní vozy z úvahy, průměrná cena ojetiny z Německa letos dosahuje 249 000 Kč, což představuje zvýšení o 25 % ve srovnání s loňským rokem. Průměrná cena ojetiny z Německa je tedy vyšší kvůli tomu, že mezi německými ojetinami na našem trhu je větší zastoupení dražších a luxusnějších značek, pakliže se však podíváme na nárůst ceny vozidel bez těchto luxusních vozidel, zdražují ještě rychleji. Právě levnější auta tak způsobují rekordní nárůst cen.

Vyšší podíl luxusních značek láká podvodníky

Větší podíl luxusních automobilových značek přispívá ke zvýšenému riziku podvodů, které jsou časté u prodeje ojetin německého původu. Přibližně 38 % ojetých vozů pochází z havárií a zhruba 6 % je zcela zničeno. Stočené tachometry jsou přítomny u téměř poloviny vozů a každé páté vozidlo není skutečně německé. Je důležité být opatrný, a především u drahých vozů provést důkladnou kontrolu před nákupem. S tím mohou pomoci ověřovací systémy mnoha společností.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Cebia spol. s r.o. ze dne 7. června 2023

Náhledové foto – Pixabay