Češi a czexit? Tak horké to není

EU

V roce 2024 si Česká republika připomene dvacet let od vstupu do Evropské Unie. Od té doby se toho stalo mnoho. Pro české občany se stal samozřejmým volný pohyb po Evropě, pro podnikatele zase snadný přístup na jeden z největších trhů světa. Přesto Češi v Evropě stále platí za jedny z největších skeptiků. V této souvislosti se také občas zmiňuje slovo czexit. Může opravdu hrozit?

Podpora czexitu není velká, nelze jej ale brát na lehkou váhu

Podle většiny průzkumů provedených v posledních letech je podpora setrvání České republiky v EU stále vysoká a v tuto chvíli by hlasování o czexitu dopadlo jednoznačně. Pro setrvání by hlasovalo plných 63 % obyvatel Česka, 56 % z nich je navíc ohledně členství v EU optimistických.

Ačkoliv tedy v současné době není pro příznivce setrvání ČR v EU důvod k obavám, je třeba se zajímat i o ty, kdo mají pocity opačné. Průzkum analytického ústavu STEM odhalil souvislost názoru na EU s příjmy a dosaženým vzděláním. Čím nižší tyto parametry jsou, tím spíše lidé inklinují k podpoře czexitu.

vlajky

Foto: Pixabay

Jaké jsou důvody odmítání členství EU?

Je zřejmé, že lidé kteří by v případném referendu hlasovali pro vystoupení z EU jsou z velké části ti, kteří ve svém ekonomickém a společenském postavení nemohou přímo pociťovat výhody členství v EU jako je cestování, účast v programu Erasmus apod. Obecné výhody jsou pro ně potom příliš abstraktní a tito lidé jsou potom snadněji ovlivnitelní populistickými politiky, kteří až příliš často využívají EU jako hromosvod nespokojenosti občanů a spoléhají na to, že ti které tím chtějí ovlivnit nemají valnou představu o tom, jak EU vlastně funguje.

Obavy těchto lidí by neměly být brány na lehkou váhu a jak ze strany samotné EU, tak ze strany domácích politiků by měla být role EU a její vliv na životy nás všech mnohem lépe vysvětlována a komunikována.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/nazory-a-analyzy/cesi-czexit-nechteji-bez-evropske-unie-bychom-dopadli-jako-kaliningrad-1398484

https://www.echo24.cz/a/H3Tcn/zpravy-domov-referendum-eu-cesi-chtit-zustat

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.