Začátek školního roku je za rohem: Rodiče zaplatí tisíce korun

Děti škola

Prázdniny utekly jako voda a už příští týden vyrazí děti opět do škol. Zhruba milion dětí se zase začne učit. Pro mnohé rodiče to znamená nejen oddechnutí, že jejich dítě bude po prázdninách znovu něco dělat. Se začátkem školního roku přicházejí také nepříjemné starosti týkající se pořízení výbavy pro dítě. Ta letos rozhodně nebude nijak levná. Rodiče si budou muset připravit tisíce korun. Kolik zhruba bude stát výbava pro prvňáčka a kdo pomůže sociálně slabším rodinám?   

Částka na školní pomůcky není nízká

Začátek školního roku představuje pro mnohé rodiny značně stresující období. Není se čemu divit, jelikož výdaje se rok od roku zvyšují. Ostatně některé pomůcky pro vás z hlediska ceny shrneme do následujících odrážek. Výbava prvňáčka je tedy vcelku nákladná. Kolik tedy co stojí?

  • aktovka od 600 Kč do 5 000 Kč,
  • penál včetně vybavení od 500 Kč do 1 000 Kč,
  • pomůcky do výtvarné výchovy od 1 000 do 3 000 Kč,
  • převlečení do tělocviku a přezůvky od 2 500 Kč do 5 000 Kč,
  • obědy ve školní jídelně okolo 1 000 Kč,
  • družina včetně kroužků a SRPŠ kolem 1 500 korun.

Sociálně slabší rodiny mají problém

Jednoznačně. Když se ke všemu ještě přidají další poplatky za energie, zvyšující se ceny potraviny a jiné výdaje, sahají k existenčnímu minimu. Často se snaží pomoct přímo obce, které mnohdy prvňáčkům přispívají na pomůcky. Většinou se ale sociálně slabší lidé obracejí na různé nadace a neziskové organizace.

Sbírka školákům od srdce

Tato sbírka rozhodně stojí za připomenutí. Diakonie Českobratrské církve evangelické se spojila s TV Nova a řetězcem Tesco. Došlo k vytvoření pozoruhodné sbírky. „Podle našeho interního průzkumu mezi sociálními pracovníky by materiální pomoc v podobě školních pomůcek potřebovalo 85 procent rodin v obtížné životní situaci, se kterými pracujeme. Těší nás tedy, že se nám společně s TV Nova a společností Tesco letos poprvé podařilo zorganizovat v 76 prodejnách sbírku Školákům od srdce,“ říká Zdeňka Sobotová, vedoucí oddělení péče o dárce z Diakonie ČCE. Cílem dobročinné sbírky je zajištění školních potřeb dětem z rodin ohrožených chudobou. Návštěvníci hypermarketů Tesco pomáhají právě dnes  

v sobotu 27. srpna od 10 do 18 hodin většími i menšími potřebami pro děti.

Zdroje info: https://www.diakonie.cz/prectete-si/co-se-deje/naplnte-s-nami-aktovky-detem-v-nouzi-sbirka-skolakum-od-srdce/

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/469435-tv-nova-spousti-dobrocinnou-sbirku-skolakum-od-srdce

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.