Německá ekonomika roste jen o 0,1%, co to může znamenat

Německo

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí tohoto roku vykazuje dle statistických dat pouhou desetinu procenta růstu. Nepotvrdil se tedy předpokládaný pokles, hodnota se však téměř rovná stagnaci. Co to může znamenat? A jak máme data číst?

Německý deficit státního rozpočtu

Současně s výše uvedený i daty spolkový statistický úřad zveřejnil také data o hospodaření státního rozpočtu. Doma jsou interpretována následující data jako pozitivní. Podařilo se totiž v prvním pololetí tohoto roku hospodařit s deficitem 13 miliard euro, tedy asi 320 miliard korun. Deficit je tak výrazně nižší než v první pololetí minulého roku, tehdy šlo o 75 miliard eur (asi 1,9 bilionu korun). Na letošní rok je v Německu naplánovaný schodek rozpočtu na 138,9 miliard eur. Z dat vyplývá také fakt, že zadlužení Německa v loňském roce vzrostlo o 215 miliard eur, tedy přes 5 bilionu korun.

Po pandemii Němci začali znovu utrácet

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí nejvíce těžila z obnovené spotřeby obyvatel, jakožto i z vládních výdajů. I když již bylo znatelné prudké zdražování, spotřebitelé využili uvolnění karanténních opatření, začali cestovat a využívat dalších služeb. Soukromé výdaje v ekonomice byly o 0,8 % vyšší než v prvním čtvrtletí 2022. Přestože bylo uvaleno několik druhů a balíků sankcí na dovoz do Ruské federace, Německý export vzrostl mezičtvrtletně o 0,3 %. Dovoz také vzrostl, a to o 1,6 %.

Meziročně roste Německo o 1,8 %

Zveřejněná data tak je nutné číst pozitivně. Pokud srovnáme hrubý domácí produkty meziročně, pak v druhém čtvrtletí (tedy ve srovnání s druhým čtvrtletím roku 2021) rostla ekonomika o 1,8 %, kdy tato hodnota je již očištěna o cenové výkyvy. Pokud očistíme tuto hodnotu i kalendářně, pak jde o růst 1,7 %. Vzhledem k tomu, že tamní ekonomové a statisticky předvídali stagnaci či dokonce recesi, jsou určitě tato data důvodem k optimismu.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/nemecka-ekonomika-ve-druhem-ctvrtleti-vykazala-rust-o-0-1-procenta/2247316, https://www.kurzy.cz/zpravy/667851-nemecky-a-americky-hdp-revidovan-smerem-vzhuru-komentar/

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.