01_zbozi

Za zásilky ze zemí mimo EU si od července připlatíme

Nová evropská a česká legislativa zavádí změny v odvádění daně z přidané hodnoty u zásilek ze zemí mimo Evropskou unii. To reálně znamená, že od července dojde k nevyhnutelnému zdražení zásilek z mimoevropských zemí. Co konkrétně to bude pro nás znamenat? A jak přesně se bude nový stav lišit od toho stávajícího?

22 EUR – současná hranice

V současné době jsou pravidla nastavena tak, že zboží do hodnoty 22 EUR je osvobozeno od DPH, zboží s cenovkou 22 EUR až 150 EUR sice odvodu DPH podléhá, nikoliv však celním poplatkům. Jsou zde samozřejmě jisté výjimky jako např. alkohol, tabák, anebo osobní dary mezi fyzickými osobami, obecně byla ale laťka tedy posazena poměrně vysoko. To umožňovalo výrobcům z Číny a některých dalších zemí dodávat drobné zboží za neuvěřitelně nízké ceny (samozřejmě se na tom podílely i nízké výrobní náklady právě v Asii). Výsledkem bylo prostředí, ve kterém mohli čeští, potažmo evropští výrobci jen těžko konkurovat.

Celní řízení může za příjemce zásilky vyřídit např. dopravce. Poplatky za něj zákazník zaplatí v celkové ceně zásilky.

02_zbozi

Foto: Pixabay

Nový stav

Nová legislativa, která si klade za cíl výrobcům ze zemí mimo EU odebrat zmíněnou neférovou výhodu, pravidla mění. DPH bude třeba platit ze všech zásilek přicházejících ze zemí  mimo EU. Navíc to, co je nyní třeba dělat u zásilek s cenou nad 22 EUR, tj. vyplnění elektronického celního prohlášení, bude nyní nutné dělat u všech zásilek, bez ohledu na jejich cenu.

Pravidla pro zásilky nad 150 EUR nebo zboží pro podnikatele se logicky nemění, u nich již dané povinnosti platily dříve. Pro zákazníky se kromě toho, že za zásilku zaplatí více, nic nemění. Stále zůstává možnost nechat vyřízení formalit na přepravci. V ceně zboží to ale půjde samozřejmě poznat.

Jedná se tedy o snahu trochu ztížit přístup extrémně levného čínského zboží a podpořit místní výrobce. Bude to fungovat?

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

1 komentář

  1. Jaroslav Odpovědět

    Brusel už neví, kde by z unijního obyvatelstva ukradl nějaký ten peníz. Podstatná část vybraných celních poplatků končí v kapsách nenasytné EU, resp. celní unie řízené Bruselem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *