Přednostní exekuce: O co jde a jak fungují

Exekuce je pojem, který je i v obecném povědomí docela chápán a lidé ví, co si po tímto pojmem mají představit. Je tomu však i u přednostní exekuce? Které pohledávky patří do této skupiny? A jaká pravidla se k přednostní exekuci vážou? Na to si dnes společně odpovíme. Tak pojďme na to!

O co tedy jde

Jde vlastně o exekuce, které mají za cíl vymáhat určité speciální pohledávky. Jde o pohledávky z dlužného výživného, z daní a poplatků, ze sociálního a zdravotního pojištění a z ublížení na zdraví a z úmyslného trestného činu. Všechny tyto pohledávky jsou přednostní, a tak se také vykonávají formou přednostních exekucí. Od klasické exekuce (tj. exekuce z všech ostatních dluhů) lze v rámci přednostní exekuce srážet ze mzdy vyšší částky.

Vyšší srážky ze mzdy

Můžeme si to ukázat na následujícím příkladu. Pokud bude člověk (bezdětný a svobodný) dlužit na jiných než přednostních pohledávkách a bude nařízení exekuce srážkami ze mzdy, pak by mu z vydělaných 20 000 Kč čistého mělo zbýt 15 958 Kč měsíčně. Půjde-li však o přednostní exekuci kvůli dlužnému výživnému, lze mu srazit ze mzdy více a z těchto 20 000 Kč by mu tedy zbylo jen 11 916 Kč měsíčně.

Něco však zabavit nelze

Při exekuci je však i dlužník chráněn. Například tím, že při exekuci nesmí být zabavena hotovost, která představuje dvojnásobek životního minima. Tedy 7 720 Kč. Na bankovním účtu pak nesmí být exekuována částka, po které by na účtu zůstalo méně, než je nepostižitelná částka. Ta činí trojnásobek životního minima, tj. 11 580 Kč. Probíhá-li exekuce mobiliárně, to znamená, že exekutor zabavuje movité věci dlužníka, pak nelze zabavit věci potřebné pro výkon povolání a dále předměty jako jsou rodinné věci (snubní prsten, doklady rodinná alba), dále běžné oblečení, domácího mazlíčka, zdravotnické potřeby, léky a obvyklé vybavení domácnosti.

Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.