Proč by měl i váš e-shop začít investovat do inovací?

CashBot

Obor e-commerce prožívá obrovský boom. Majitelé e-shopů dnes více než kdy v minulosti stojí před otázkou, jak zaujmou zákazníky a neztratit se v moři konkurence. Odpověď je jednoduchá – inovujte. Jaké inovace skutečně váš e-shop posunou a které jsou jen zbytečné vyhazování peněz? A kde na ně vůbec vzít?

Na inovace by neměly zapomínat ani malé firmy

Možná si pod inovacemi představujete náročná řešení v podobě dronů, umělé inteligence a dalších vychytávek, o kterých pravidelně čteme v médiích. Inovace, o kterých hovoříme my, nebudou tolik atraktivní, přesto vám výrazně ulehčí práci a zákazníci se k vám budou rádi vracet.

U každé inovace je důležité se zamyslet nad tím, jestli má skutečně význam.

Ocení vaši zákazníci víc supermoderní doručovací metodu, která však ještě dlouho nebude perfektně vychytaná? Nebo je potěší spíše jednoduchý proces objednávky, během kterého je nezdrží vyplňování zbytečných údajů či dlouhé hledání konkrétního produktu?

Rozdělení inovací na „vnitřní“ a „vnější“

Inovace dělíme na vnitřní, která usnadní práci vám a vašim zaměstnancům, a vnější, která cílí na co nejpříjemnější uživatelskou zkušenost.

Inovace směrem dovnitř šetří čas i finanční prostředky. Nejčastěji se týkají:

  • optimalizace procesů,
  • automatizace procesů,
  • optimalizace logistiky,
  • aktualizace backendu.

Nevíte, kde má zrovna váš e-shop prostor pro zlepšení? Podívejte se na nejčastěji opakované úkony, které zabírají čas vám či zaměstnancům. Co by se dalo vylepšit? Jak by se daly tyto úkoly automatizovat?

Neztrácíte čas zbytečně něčím, u čeho můžete nastavit jednodušší řešení? Nebojte se dělit o svá zjištění s ostatními e-shopaři a naopak čerpat z jejich know-how. Častým zdrojem inspirací mohou být například různé e-shopařské konference.

Inovace směrem k uživatelům

Vnitřní inovace jsou velmi důležité, protože šetří čas a z dlouhodobého hlediska i peníze. Pokud však budete mít skvěle vychytané vnitřní procesy, ale uživatelé se budou muset prokousat pro objednávku prokousat nepříznivým prostředím, příliš dlouho se u vás nezdrží.

Co je u e-shopu pro zákazníka nejdůležitější?

Možná vás jako první napadne cena nebo termín dodání. To jsou sice důležité faktory, ale zdaleka se nejedná o to nejdůležitější.

Zákazníci se rozhodují o svém nákupu podle estetického dojmu i podle toho, jak jednoduché nebo naopak náročné je objednávku vytvořit.

Vliv na to, zda zákazník nakoupí u vás nebo u konkurence mají:

  • texty, grafika, UX,
  • zákaznický servis (chat, chatbot, FAQ),
  • postup při vytvoření objednávky, čím jednodušší proces nákupu, tím spíše se vrátí,
  • marketing, reklama, styl komunikace s cílovými skupinami.

Nakupuje u vás jeden zákazník často konkrétní produkt? Umožněte mu nákup jedním klikem, aniž by ho musel složitě vyhledávat.

Kde na to vzít?

Velké společnosti to mají s inovacemi jednodušší. Většinou mají velký rozpočet jak na marketingové aktivity, tak i na rozvojové činnosti.

Inovace sice šetří peníze a čas, jenže abyste mohli inovovat, nejprve musíte mít za co. Hledat finanční pomoc v bance je poměrně na dlouhé lokte, zvlášť pro podnikatele.

Řešení nabízí Cashbot. Tento inovativní nástroj podnikatelům pomáhá hned několika způsoby.

U Cashbota si mohou podnikatelé nechat proplatit fakturu hned a nečekat na zaplacení peněz od klienta, ale funguje to i naopak. Nemůžete fakturu splatit včas? Cahsbot ji proplatí za vás, takže si jednoduše na pár kliků můžete splatnost faktury prodloužit.

V e-commerce vám cashbot může pomoci i rychlou půjčkou. Podívejte se, jak Cashbot pomáhá v oboru e-commerce.

Náhledové foto: Rupixen

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.