Za přeočkování proti covidu se platit nebude

očkování

Překotně se rozvíjející světové události v poslední době prakticky vytěsnily informace týkající se covidu-19 z veřejného prostoru. Odborníci ale upozorňují, že to v žádném případě neznamená, že by zmizel virus jako takový. Na podzim prakticky jistojistě udeří znovu. A protože protilátky získané očkováním nejsou na věky, bude třeba uvažovat o přeočkování i u těch, kteří kompletní očkování zakončili začátkem roku. Jaké budou podmínky?

Posilovací dávka na obzoru

Nejdůležitější informací je, že i další posilovací dávka očkování proti covidu 19 bude letos nadále hrazena ze zdravotního pojištění. Doporučená doba pro přeočkování je podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka období začínající koncem léta a trvající maximálně do poloviny října. Vzhledem k procesu tvorby protilátek, který nějakou dobu trvá, je však nejlepší využít termínu ke konci prázdnin.

Vir tu s námi je i nadále a s příchodem podzimu bude o to více aktivní. Na podzimní dávky očkování by tak měla být znovu otevřena velká očkovací centra, ve kterých bude možné se nechat očkovat bez registrace. Prevence v podobě očkování se doporučuje všem, zejména samozřejmě těm, kteří jsou ohroženými skupinami. Rozhodující je nejen věk, ale současně i zdravotní stav. Tyto rizikové faktory je rozhodně lepší nepodceňovat, což již v podlesních dvou letech covid 19 dokázal prokázat dostatečně.

očkování

Foto: Pixabay

Zdarma a dobrovolně

Očkování, kromě toho, že bude zdarma, zůstane i nadále zcela dobrovolné a snadno dostupné pro všechny věkové skupiny. S příchodem podzimu, tedy i s příchodem dalších virových respiračních onemocnění, uvažuje ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také o možnosti nechat proběhnout bezplatné očkování proti chřipce. To by tedy bylo kromě seniorů dostupné všem v rámci prevence.

Motivací je samozřejmě především zajistit opět to, aby se nemocnice nemusely potýkat s přehlcením a nutností omezovat standardní péči.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/valek-preockovani-proti-covidu-bude-zdarma-40399436

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/valek-preockovani-proti-covidu-bude-nejmene-letos-na-podzim-zdarma/2216501

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.