Denacifikace ukrajinského obilí: Rusové už neumí vymyslet nic lepšího

Obilí

Středeční tisková konference v Ankaře byla přinejmenším zajímavá, a to v hlavně z hlediska přítomnosti ukrajinského novináře. Ten se dlouho marně hlásil o slovo, až si ho nakonec vydobyl sám. Jeho otázka na ukradené ukrajinské obilí nebyla nijak výrazně překvapivá. Tak jako tak se s ní dopředu nepočítalo. O to trapnější byla odpověď ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

Když s něčím protokol nepočítá

Taková malá ruská klasika. Prostě se řeší jen věci, které jsou této zemi po chuti a nějakým způsobem pomohou vylepšit její PR. To dnes bezesporu není zrovna nejlepší, a to ani ve vlastní zemi v očích samotných Rusů. Reportér ukrajinské televize Muslim Umerov se dostal ke slovu až vlastním přičiněním na konci tiskové konference. I díky tomu, že se hlasitě dožadoval své otázky. Lavrov jako zkušený diplomat s odpovědí souhlasil.

Osvobození od neonacismu alfou a omegou

Jen Ukrajinci si podle Lavrova myslí, že Rusové mohou něco krást. Vždyť ti jsou na Ukrajině za mnohem vznešenějšími cíli. Chtějí ji přece osvobodit. Obilí už pomalu začínají denacifikovat a za peníze nabízet různým kupcům. Často to dokonce dělají i tajně. Ale trochu krkolomně, když se chlubí, jak jejich prodeje obilí stouply. Lavrov také hovořil o tom, že Rusové žádné překážky obilí nepřipravují. Aby také ano, když ho potřebují prodat co nejvíce…

Export obilí hlavně do Turecka

Náhoda? Zřejmě tomu tak nebude. Ostatně možná byly náhodné i spotřebiče, které ruští vojáci po rabování posílali domů. Z běloruského Mazyru toho do Omsku, Rubstovsku a Moskvy či dalších ruských destinací poslali více než dost. Podle serveru MotolkoHelp některé zásilky vážily až 450 kilogramů. Na dračku šly televize, klimatizace nebo oděvy a podobný kradený sortiment. Vojáci byly při této činnosti i vyfotografování a známá jsou také jejich jména. Ale důkazy podle Rusů opět nejsou.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/turecko-ukrajina-rusko-sergej-lavrov-novinar-kradene-obili.A220608_203534_zahranicni_kha

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/rusko-ukrajina-hajun-project-posta-baliky-vojaci-video_2204051158_ind

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.