Za letošní půlrok bylo vystaveno více neschopenek než před covidem. Stát zavádí nemocenské pojištění pro zaměstnance

nemocný

Za letošní první půlrok bylo vystaveno více pracovních neschopností oproti stejnému období roku 2019, tj. před covidem. Jedná se o nárůst o 40 % na 1,22 milionu pracovních neschopností. Náklady na dávku sníží od ledna 2024 nový pojistný odvod.

Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil data o počtu vydaných pracovních neschopenek. Z toho jednoznačně vyplývá nárůst pracovních neschopností v porovnání s posledním rokem před covidem. Počet vystavených neschopenek vzrostl ve všech odvětvových sekcích, jak uvedla Alena Hykyšová z odboru statistik a rozvoje společnosti ČSÚ.

Zavedení nemocenského pojištění

Vysoký počet neschopenek se promítá do nákladů na nemocenskou dávku. Jen letos za první půlrok ji sociální správa vyplatila ve výši 17 miliard korun. To je v porovnání za stejné období roku 2019 takřka o čtvrtinu více. Na tento fakt reaguje současná vláda Petra Fialy, a to opětovným zavedením odvodu nemocenského pojištění. Zaměstnanci tak od příštího roku přijdou o stokoruny z každé výplaty.

Tato změna je součástí konsolidačního balíčku. Vláda Petra Fialy tímto krokem slibuje vyrovnané hospodaření účtu nemocenského pojištění. Roční obrat v něm činí okolo 40 miliard. V loňském roce skončilo nemocenské pojištění ve ztrátě 8 miliard korun.

Princip fungování nemocenského pojištění

Pro zaměstnance je účast na nemocenském pojištění povinná. Pro osoby pracující na základě dohody o provedení práce je účast na nemocenském pojištění povinná v případě, že v daném kalendářním měsíci byl jejich příjem vyšší než 10 tisíc korun.

Jedná se o zabezpečení dávkami nemocenského pojištění v případě tzv. krátkodobých sociálních událostí, jako například pracovní neschopnosti kvůli nemoci, úrazu, karanténě, ošetřování člena rodiny. Z nemocenského pojištění se poskytují peněžité dávky, tj. nemocenská, peněžitá pomoc v mateřství, ale také ošetřovné, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství, jakožto i tzv. otcovská a dlouhodobé ošetřovné. Dávky vyplácí správa sociálního zabezpečení a jsou hrazeny ze státního rozpočtu. Vyplácejí se za kalendářní dny.

Pokles neschopenek pro pracovní úraz

Zatímco v první polovině letošního roku byl výrazný nárůst neschopenek z důvodu nemoci, tak oproti tomu byl pokles vystavených pracovních neschopností z důvodu pracovního úrazu. Zhruba o 1 tisíc méně než ve stejném období v loňském roce, jakožto i v roce 2019.

Zdroj: https://www.fintag.cz/2023/11/05/neschopenek-pribylo-o-40-stat-zavadi-nemocenske-pojisteni/ https://www.denik.cz/ekonomika/konsolidacni-balicek-nemocenske-pojisteni.html

Náhledové foto: Pixabay