Česká republika má nejnižší nezaměstnanost v EU

zaměstnání

Evropský statistický úřad (Eurostat) zveřejnil data o nezaměstnanosti za měsíc září. Česká republika vychází z tohoto srovnání zemí EU úplně nejlépe. Jak konkrétně to s nezaměstnaností v Evropské unii a u nás vypadá?

V České republice není nezaměstnanost problémem

Podle dat Eurostatu byla v EU zářijová nezaměstnanost 6 %, tj. stejně jako v srpnu. Eurozóna potom hlásí nezaměstnanost 6,5 % poté, co v srpnu činila 6,4 %. V absolutních číslech to znamená, že nezaměstnaných je v EU 13,026 milionu lidí, z toho 11,017 milionu v eurozóně. Oproti srpnu je to o 95 tisíc, respektive 69 tisíc lidí více. Pokud však uděláme srovnání meziroční, nezaměstnanost v EU trápí o 126 000 lidí méně, v eurozóně dokonce o 212 tisíc lidí méně.

zaměstnání

Foto: Pixabay

Mezi zeměmi EU je Česká republika premiantem. Nezaměstnanost u nás totiž činí pouhých 2,7 %. V srpnu to bylo 2,5 %. Eurostat používá data publikovaná českým statistickým úřadem. Existují však také data Úřadu práce České republiky. Podle nich je zářijová hodnota nezaměstnanosti 3,6 % stejně jako tomu bylo v srpnu. Důvodem tohoto rozdílu je odlišná metodika sběru dat. Bez ohledu na to nicméně platí, že Česká republika patří v Evropě mezi země s vůbec nejnižší nezaměstnaností. S platí to minimálně od roku 2017.

Jedna problematická kategorie?

Nezaměstnanost nižší, než je celková hodnota pro EU, má Česko také ve věkové kategorii lidí mladších 25 let. Zatímco u nás je to 9,4 %, v celé Evropské Unii je to 14,2 %. I u nás však došlo v této kategorii k nárůstu nezaměstnanosti v porovnání se srpnem a existuje-li nějaká kategorie lidí, u níž je třeba mít se na pozoru, je to tato kategorie.

Zdroje informací: https://euroskop.cz/2023/11/03/nezamestnanost-v-eu-v-zari-zustala-na-sesti-procentech-v-cesku-je-dal-nejnizsi/

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/nezamestnanost-v-eu-v-zari-zustala-na-sesti-procentech-nejni/r~6915e3727a4311eea3c0ac1f6b220ee8/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.