Copywriting

Za kolik peněz píše dobrý copywriter

Umíte dobře česky, a to slovem i písmem? Pak se přece můžete stát copywriterem. Textařem nejrůznějších webových stránek, magazínů a jiných online médií. Nádhera. Co lepšího by vás mohlo potkat. Dostávat peníze za pouhé psaní textů. Jak to vlastně dnes s copywritingem je, jak se pozná dobrý copywriter a za kolik peněz lze texty psát? Na tyto otázky se postupně pokusíme odpovědět v následujících řádcích. Předem ale avizujeme, že odpovědi rozhodně nebudu zcela jednoznačné!

Mnozí si myslí, že to dokážou

Psaní textů na zakázku má budoucnost. Konkurence je v tomto odvětví opravdu velká. Pokud ale umíte psát, činíte ta bez chyb a jste spolehliví, nejspíše se uplatníte. Mnozí lidé si myslí, že to zvládnou, nicméně narazí většinou už při první zakázce. Možná při druhé, kdy první psali pro někoho, kdo chtěl nesmyslné SEO články, a texty si nezkontroloval.

Jak se pozná dobrý copywriter?

Vcelku jednoduše. Prostě jeho texty nebudou nudit a nenajdete v nich takřka žádné chyby. Nic moc jiného bychom od profesionála v oboru asi požadovat neměli. I takto se dá situace bagatelizovat. Spousta takovýchto lidí existuje, nicméně problém tkví hojně i v tom, že nedokážou své texty odevzdávat v termínech. Pokud hledáte správného copywritera, měli byste si udělat pořádné výběrové řízení a vzít toho, který zmiňované atributy splňuje. Někdy se dá v nozi přeučit i člověk, jenž dělá některé chyby v interpunkci, případně jsou v jeho textu překlepy. Cesta bývá ovšem dlouhá. Apropo, co se překlepů týče. Každý dobrý copywriter alespoň jeden na normostranu udělá.

Kolik za to?

V první řadě je třeba předeslat, že platit copywritera časově je ryzí nesmysl. Nikdy nevíte, jak dlouhou dobu který text zabere. Tradičně se platí za NS a začíná se na 40 korunách za těchto 1800 znaků včetně mezer. To je ale úplné minimum. Férová cena se pohybuje v rozpětí od 60 do 150 korun. Záleží samozřejmě na složitosti textů. Jsou i lidé, kteří píší za dvojnásobné částky. Často se jedná ale o velmi složité texty, případně majitelé webů vyhazují peníze oknem.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *