Nové nástroje proti nepoctivým směnárnám

Určitě jste někdy slyšeli o špatných praktikách směnáren. Hlavně ve vztahu k zahraničním turistům ve velkých městech jako je Praha nebo turisty vyhledávaný Český Krumlov. Nyní se brojí proti takovým praktikám, vysokým poplatkům a neodpovídajícím kurzům. Dnes se tedy podíváme, jaké nové nástroje na spotřebitele čekají a jak jich využít.

Duben – nová pravidla

Začátek dubna znamená přísnější pravidla pro všechny směnárny na území naší republiky. Nepoctivý obchodníci totiž poškozovali hlavně zahraniční turisty. To by se mělo změnit. První změnou je zvýšení transparentnosti fungování tohoto odvětví. Jaké jsou konkrétní změny se můžete podívat na webových stránkách České národní banky. Nejsou to však jen směnárny, koho se změny dotýkají. I fungování bank v této oblasti bude jiné. Proto například dva tuzemské finanční ústavy přestaly nabízet směnu peněz. Jde o ČSOB a Raiffeisenbank.

Konec poplatků?

Jedním z neduhů směnárníků bylo určitě dvojí určování kurzovních lístků. Jeden lístek určoval jejich běžné kurzy (nevýhodné), avšak důraz se kladl na takzvané výhodné VIP kurzy, na které však ve finále turista nedosáhl. Nová pravidla však tuto praxi zapovídají. Dalším oblíbeným trikem byly dobré kurzy, avšak účtování opravdu vysokých poplatků. To by mělo také skončit. Nyní jsou poplatky zakázané. Povoleny jsou jen v případech, kdy se směňují šeky, mince nebo peníze prostřednictvím platebních karet.

3 hodiny na storno

Další významnou novinkou jsou tři hodiny, které bude mít zákazník na odstoupení od směny. Pokud si tedy turisté nebo i obyčejní lidé po návštěvě směnárny spočítají výsledný kurz či přijdou na to, že všude kolem jsou kurzy výhodnější, mohou odstoupit od smlouvy. Neumožnění odstoupení od smlouvy může pro směnárny znamenat pokutu. A to ve výši až 5 milionů korun. Zákon také myslí na situace, kdy je běh lhůty přerušen koncem otevírací doby směnárny. V takovém případě může nespokojený zákazník uplatnit svoje práva odstoupit příští pracovní den. V tento den by měl mít minimálně 30 minut na uplatnění odstoupení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *