Jak platit v zahraničí kartou?

Platba kartou má své nesporné výhody. Nemáte u sebe příliš velkou hotovost, takže v případě krádeže nepřijdete o tolik peněz. Platební karta je chráněna před příliš velkými výběry, nakonec – limity pro výběr si stanovujete sami. Navíc někdy vám není přesně jasné, kolik peněz na dovolené utratíte a nechcete měnit příliš velké množství zahraniční měny.

Kreditní nebo debetní kartu?

Pokud máte na výběr ze dvou platebních karet – kreditní i debetní, odborníci doporučují vzít si obě. Ideální navíc je, pokud jsou tyto karty od různých společností – Mastercard a Visy. V případě, že bude mít jedna ze společností výpadek, vy si i tak budete moci koupit to, co chcete. Kreditní kartu můžete použít na platbu záloh, které vám budou v blízké době vráceny. V takovém případě neblokujete své vlastní finance. Debetní kartu můžete využít zase na běžné nákupy v supermarketech či restauracích nebo na výběry z bankomaty (ty jsou v cizině značeny třemi písmeny: ATM – Automated Teller Machine).

Jak najít bankomat v cizině?

Ať už jste se vydali na dovolenou k moři nebo do nějakého velkého města, jistě oceníte, když vám někdo poradí, kde je nejbližší bankomat. Zeptat se můžete samozřejmě recepční v hotelu, ve kterém budete ubytovaní, nicméně jste odkázání na své jazykové schopnosti. Někdo prostě nehovoří žádným světovým jazykem, a v takovém případě může ocenit aplikaci, která vám vyhledá bankomat, ať už jste kdekoli. Společnost Visa má k tomuto účelu aplikaci s názvem Visa Travel Tools. Mastercard má zase aplikaci Mastercard Nearby. Aby obě aplikace dobře fungovaly, bude potřeba povolit sdílení vaší polohy.

Zablokování platební karty

Může se stát, že vám někdo v cizině ukradne peněženku včetně platební karty. Proto se vyplatí nosit s sebou telefonní číslo, na které je potřeba zavolat v takovém případě. Nemůže se tak stát, že vám někdo utratí veškeré peníze na vašem účtu.

3 komentáře

  1. okut@seznam.cz'ota Odpovědět

    Platit kartou – to urcite – spatny kurz proti smenarnam – a nekdy se prevadi spatnym kurzem 2x – na 10000 KC prodelate 1000 kc – pri platbe 100000kc je 10000 kc fuc diky spatnemu kurzu – takze mimo eu nikdy kartou neplatte

    1. janahlavaacovaa@centrum.cz'Jana Hlaváčová Autor příspěvku Odpovědět

      Banky skutečně převádí směnným kurzem, který pro klienta není příliš výhodný, nicméně jsem se ještě nesetkala s tím, že by ztráty byly takové, jak uvádíte. Každá banka má poplatky a pravidla směny peněz nastaveny podle svých podmínek (tj. podmínky se mohou lišit v té které bance). Pro konkrétní informace právě od vaší banky se můžete podívat do smluvních podmínek, nebo kontaktovat bankovního poradce (u kterého jste si účet zřizoval).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *