Pirátství jako součást izraelsko-íránského konfliktu

01_tanker

Minulý týden byl u ománského pobřeží napaden tanker Mercer Street a při tomto útoku zahynuli dva členové posádky s britským a rumunským občanstvím. Incident je vyšetřován jako „pirátství“, podle všeho jde však o víc. Zdá se totiž, že útok byl součástí širšího regionálního konfliktu mezi Izraelem a Íránem. Co konkrétně se na moři stalo?

Útok na Mercer Street

Osm let starý a 183 metrů dlouhý tanker Mercer Street plující z Tanzánie do Spojených arabských emirátů byl napaden ozbrojeným bezpilotním letounem, který narazil do jeho věžní struktury, kde explodoval a usmrtil přitom dva námořníky. Na první pohled by se mohlo zdát, že loď v japonském vlastnictví plující pod vlajkou africké Libérie nemůže být cílem pro kteroukoliv ze stran blízkovýchodního konfliktu. Trochu jiný obraz ale dostaneme, pokud si uvědomíme, že loď provozuje firma izraelského magnáta Eyala Offera.

01_iran

Foto: Pixabay

Vícestranné vyšetřování

V oblasti operuje operační svaz americké letadlové lodi USS Ronald Reagan a jeho plavidla poskytují nyní tankeru, který je stále schopen plavby vlastní silou, doprovod do blíže neurčeného přístavu v oblasti. Americká armáda oznámila, že dron byl pravděpodobně íránského původu a také modus operandi této akce nese íránský rukopis, neboť se nejedná o první útok bezpilotním letounem, který Írán provedl. Své vlastní vyšetřování vede nyní i britská vojenská prokuratura.

Izrael v poslední době nachází stále více společnou řeč s arabskými státy v oblasti Blízkého východu, jeho vztahy s Íránem jsou nicméně stále velmi napjaté. Příliš klidu do vzájemného vztahu nevnesly ani nedávné prezidentské volby v Íránu, které ovládl Ebrahim Reisi, před kterým Izrael varoval jako před „brutálním popravčím“.

I tato poslední navenek viditelná akce svědčí o tom, že „stínová válka“ mezi oběma regionálními mocnostmi stále pokračuje a ještě nějaký čas pokračovat nepochybně bude.

Zdroj informací: https://edition.cnn.com/2021/07/30/middleeast/oman-ship-attack-crewmembers-killed-intl/index.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.