Z Indie se nevyváží rajčata ani rýže. Co to pro nás znamená?

rýže

Indie se letos stala nejlidnatější zemí světa a tomu odpovídá i význam, který má její trh s potravinami. Domácí spotřeba i vývoz zemědělských produktů jsou natolik velké, že mohou ovlivňovat ceny potravin po celém světě. Nyní to můžeme sledovat v přímém přenosu, neboť v Indii panuje nedostatek rajčat i bílé rýže. Je pravděpodobné, že jej pocítíme i u nás.

Extrémní počasí působí problémy

Nadprůměrné přívaly vody pocházející z monzunových dešťů působily obrovské škody ve městech i na polích indických zemědělců. Největší problémy nyní zažívají pěstitelé rajčat a rýže. Pro Indii jsou rajčata zcela zásadní plodinou a představují ingredienci přidávanou prakticky do všech pokrmů.

Velké škody na úrodě nyní ale způsobily, že rajčata stojí až o 700 % více než před několika měsíci. Pro nižší a střední vrstvy (což zahrnuje většinu Indie) to představuje významný zásah do rodinných rozpočtů. Indická vláda proto přistoupila k zastropování cen rajčat a v některých oblastech dokonce provádí centrální distribuci. I tak jsou ale ceny rajčat stále velmi vysoké.

rajčata

Foto: Pixabay

Zákaz vývozu rýže

Druhou zemědělskou plodinou, které je v Indii nedostatek, je bílá rýže. Indie je druhým největším producentem rýže na světě a jedním z jejích největších vývozců. Nedostatek bílé rýže na domácím trhu však donutil vládu její export zakázat. Je pravděpodobné, že globální trh s rýží pocítí tento zákaz poměrně silně. Výsledkem bude zdražení samotné rýže a řady dalších potravinářských produktů, které jsou na ní navázané. Dopady monzunových dešťů tak s největší pravděpodobností pocítíme i v našich supermarketech.

 Zdroje informací: https://www.e15.cz/zahranicni/v-indii-vypukla-rajcatova-krize-zeme-zaroven-zakazala-vyvoz-bile-ryze-ovlivni-to-globalni-ceny-1399506

https://www.nytimes.com/2023/07/21/world/asia/india-tomatoes-shortages-climate-change.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.