Z Green Dealu se nelze vyvázat, aneb vyženeme ekofanatiky: U Babišovy otočky jde o peníze

Andrej Babiš

Myšlenky Andreje Babiše týkající se Green Dealu jsou velmi zajímavé. Také se mění fakticky jako počasí, což už možná tak zajímavé není. Naopak, konzistence názorů bývalého premiéra je v tomto ohledu zřejmě velmi rozmanitá. Respektive si tak trochu odporují. Stačí se podívat na články, které se týkaly a týkají jeho vyjádření k zelené dohodě. Člověk rázem zjistí, že jsou skutečně do jisté míry, podle mého názoru značné míry, odlišné. Podívejme se tedy, jak to vlastně s oněmi ekofanatiky v podání pana expremiéra šlo.

Pokud bychom se z Green Dealu vyvázali, přišli bychom o biliony

Hodně zajímavý je článek z prosince roku 2021. Tady se Andrej Babiš vyjadřoval v tom smyslu, že bychom jako Česká republika vyvázáním se z Green Dealu přišli o biliony korun. Jednostranné vyvázání se ze Zelené dohody pro nás bylo zničující. S tímto názorem expremiéra lze nepochybně souhlasit.

Fiala ani Zeman tomu nerozumí

Takto se Babiš vyjadřoval pro CNN Prima News na počátku ledna roku 2022. Reagoval takto konkrétně na kritiku, že odsouhlasil takzvanou Zelenou dohodu. Tím, že bychom se Zelené dohody neúčastnili, nemohli bychom být v Evropské unii. Green Deal podle jeho slov počítá s omezením vlivu Evropy na samotné oteplování planety. O 13 zákonech, které dle tehdejších slov Green Deal přinese, bude jednat vláda Petra Fialy. Babiš také tehdy projevil zvědavost, jak právě vláda jeho politického soka obstojí.  

Green Deal schválil Babiš?

Stokrát opakovaná lež. Takto se Andrej Babiš k onomu tvrzení vyjádřil v rozhovoru na portálu iDnes.cz, který vyšel včera, tedy 22. února. Tuto lež prý opakuje hlavně premiér Fiala a Alexandr Vondra. Babiš dle svých slov nic neschválil a podpořil pouze obecnou deklaraci, že se bude chránit životní prostředí. Opatření, která udělala z Green Dealu onu šílenost, se schválila až za vlády Petra Fialy. Předtím byl tedy Zelený úděl v pohodě? Podle Andreje Babiše nejspíše ano, takže zase za nic nemůže. Vždyť on vyjednal výjimku, která získala peníze navíc. ČR podle něj může čerpat fondy, nicméně negramotná vláda současného premiéra to dle Babiše neumí. V případě vyvázání se z Green Dealu tedy šlo o peníze. Nyní jde zase o peníze. Mohou za to ale vždy jiní.

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/babis-rozhovor-mf-dnes-green-deal-protesty-zemedelci.A240221_212329_domaci_remy, https://cnn.iprima.cz/zeman-ani-fiala-tomu-nerozumi-babis-obhajuje-proc-podepsal-green-deal-54424, https://cnn.iprima.cz/babis-reaguje-na-zemana-nelze-se-vyvazat-z-green-dealu-prisli-bychom-o-zdroje-eu-54010 

Andre Babiš: Náhledové foto Úřad vlády České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.