Z covidu je oficiálně běžná nemoc, můžete s ním třeba do kina

lockdown

Od čtvrtka přestane platit dle nové vyhlášky Ministerstva zdravotnictví sedmidenní izolace po pozitivním testu. Covid se tak stává zcela normální, běžnou nemocí, se kterou se již nebudete muset izolovat doma. Izolaci nařídí pouze v některých konkrétních případech lékař, budou-li k tomu vážné důvody.

Nová vyhláška Ministerstva zdravotnictví

Lidé s pozitivním testem se budou moci pohybovat volně kamkoliv, bude tedy záležet jen na nich, jaké opatření proti šíření nemoci si sami zvolí. Ministerstvo zdravotnictví eviduje za poslední týden 1300 pozitivních případů. Nejenom u nás, ale i v ostatních státech se od dodržování pravidel ustoupilo. Ministerstvo zdravotnictví nejspíš k takovému rozhodnutí vedla promořenost, proočkovanost i přirozený vývoj viru, který se stává pro člověka méně nebezpečným (resp. pravděpodobnost vážných komplikací se snižuje).

covid

Foto: Pixabay

S covidem i do školy

Není to tak dávno, kdy se museli školáci při příchodu do školy v pravidelných intervalech testovat na covid 19. Během několika vln pandemie zůstávaly děti doma a učily se na dálku. Nyní již chodí bezstarostně do školy bez jakéhokoliv omezení, testů a někteří z nich dochází do školy i s příznaky nachlazení, aniž by si lámaly hlavu nad tím, zda se jedná o covid či nikoliv.

Volný pohyb s covidem bude možný i kdekoliv jinde, v MHD, ale i v obchodech apod. Nebude nutné ani nošení roušky. To však neznamená, že covid-19 přestal existovat, střet s nemocným vás může potkat prakticky kdekoliv a výsledkem může být nakažení. Stejně jako v případě jiných onemocnění, i lidé s covidem by měli být ohleduplní a mezi lidi nechodit, bez ohledu na to, že jim to zákon nezakazuje.

Doktorem nařízená izolace je stále povinná

I přesto, že se jedná o velmi nakažlivou nemoc, která nemá u každého jedince lehký průběh, budou doposud platná nařízení od čtvrtka zrušena. Avšak v případě, že vám lékař nařídí povinnou izolaci v průběhu nemoci covid-19, je vaší povinností tuto izolaci neprodleně nastoupit a dodržet. Za nedodržení a úmyslné šíření nemoci může být vymáhána jakákoliv sankce.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-povinne-izolace-po-pozitivnim-testu-na-covid-od-ctvrtka-skonci-40429048

https://www.denik.cz/zdravi/izolace-pri-covidu-skonci.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.