Čeká Netflix horší budoucnost? První čtvrtletí tomu napovídá

Netflix

Popularita streamovacích platforem napříč Evropou je různá. Nejvíce jsou služby rozšířené v Nizozemsku, Švédsku nebo Dánsku s podílem až 73 %. Na opačném pólu se nachází Bulhaři, Lotyši nebo Rumuni, s tristním podílem 8-15 %. Netflix, jakožto průkopník mezi streamovacími službami, zaznamenal v uplynulém čtvrtletí mírný propad na akciích. Jaké bylo očekávání, a proč se akcie propadli a hrozí další propad?

Propad akcií

Společnost Netflix v prvním čtvrtletí letošního roku očekávala jiná čísla, než nakonec získala. Místo očekávaných 2,06 milionů předplatitelů, jich nakonec bylo pouze 1,75 milionů. Akcie kvůli tomu utrpěly propad na trhu z 335,48 amerických dolarů na 320,82 dolarů (7 178 Kč -> 6 864 Kč). Nejedná se o první pokles předplatitelů, již v loňském roce společnost zaznamenala úbytek 200 000 předplatitelů, což rovněž vedlo k propadu akcií.

Čistý zisk klesl

V roce 2022 získal Netflix téměř 9 milionů nových předplatitelů, převážně z Asie, což je určitě úctyhodné číslo, ale ve srovnání s předchozím rokem, pouze poloviční číslo. I když Netflix zvýšil své tržby za první kvartál letošního roku o čtyři procenta na 8,2 miliardy dolarů, tak čistý zisk klesl o 18 procent na 1,3 miliardy dolarů.

Co může za propad

Důvodů je samozřejmě více. Například v České republice je k dispozici hned několik streamovacích platforem, jako je Netflix: HBO Max, Apple TV+, Disney+, Amazon Prime Video, nově také SkyShowtime a tuzemské Voyo TV Nova a Prima+. Každá platforma má své výhody a svůj originální obsah. Na začátku roku válcovalo HBO Max novým seriálem natočeným na motivy hry The Last Of Us a trhalo rekordy. Kromě již zmíněné konkurence je dalším důvodem také pirátství, kdy nejen my, ale i příslušníci jiných zemí, využívají tento způsob pro vyhnutí placení za služby.

graf

Foto: Pixabay

Za odsun předplatitelů také může fakt, že jsou lidé přesyceni obsahem, kdy zejména přes pandemii využívali tyto služby k zábavě. Nyní dávají přednost jiným činnostem nebo zkrátka nemají tolik času na to, aby se jim nadále vyplatilo platit za tyto služby. Na základě těchto důvodů není velice pravděpodobné, že by Netflix čekala lepší budoucnost, spíše naopak, další pokles není vyloučený.

Zdroj: Autor, https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-zajem-o-netflix-neni-tak-vysoky-jak-se-cekalo-40429127

Náhledové foto: Pixabay