Vzdělání si za peníze nekoupíte: Reálné platy pedagogů se propadly na úroveň roku 2019

Učitel

O faktu, že pedagogická činnost není zaměstnání, ale poslání, není třeba diskutovat. Přesto se neustále hovoří o platech učitelů a o tom, zdali jsou nastavené správně. Veřejnost se nejčastěji zabývá jejich kolísáním a predikcemi, jež se k nim vztahují. Jakousi stanovenou výši platu pedagoga si můžeme bez problémů stanovit, a to pevně. Vždyť v programovém prohlášení vlády je deklarováno, že platy učitelů se udrží na úrovni 130 % průměrné mzdy v České republice. To se ovšem dle statistik neděje.

Pokles je dle statistik reálný

Nepochybně. Stačí se podívat na oficiální statistiky Ministerstva školství. To zveřejnilo statistiky k platům zaměstnanců škol za uplynulý rok. Podívejme se tedy na nominální platy učitelů. Ty činily v loňském roce 119,5 % průměrné mzdy v ČR. V roce 2021 to bylo 126,4 %. když srovnáme růst platů učitelů, pak se nominální mzdy zvýšily pouze o 0,8 %. Jen pro porovnání, průměrná mzda se v ČR zvýšila o 6,6 %. Zaznamenán je i reálný pokles platů oproti roku 2021 na 89,1 %. Průměrná reálná mzda v ČR klesla na 94,3 %. Z těchto statistik lze jednoznačně vyčíst, že platy učitelů se propadly více, než je to u průměrných platů v ČR celkově.     

msmt_2022_platyStatistika platů pedagogů: Grafika Pedagogická komora

Další období rozhodně růst platů učitelů neslibuje

Predikce Ministerstva financí také nevěstí nic dobrého. Platy by se měly zastavit na pouhých 116,6 % průměrné mzdy v ČR. Kde je oněch slibovaných 130 %, které deklarovala vláda? Tak nějak nikde. Školství marně vzpomíná na minulou vládu, která platy pedagogů navyšovala. Fakt, že se zrovna o dvakrát koncepční řešení nejednalo, je věcí další. Současná vláda ovšem slíbil a věci se mají jinak.

Pohled přímo z praxe

Ten je určitě zajímavý. Rozhodně si na peníze nestěžuji stejně jako většina mých kolegů. Mnohem více spousty učitelů trápí systém školství, který je doslova katastrofální. Moc he v rukou rodičů a učitel se fakticky nemůže na dítě ani zle podívat. Když se ke všemu přidá šílenost, jakou je rámcový, respektive školní vzdělávací, program, jde všechno od deseti k pěti. Ostatně o problémech současného školství jsme psali již v tomto článku.

Zdroje info: Autor, https://www.msmt.cz, https://www.mfcr.cz, https://www.pedagogicka-komora.cz/2023/03/realne-platy-pedagogu-se-propadly-na.html

Náhledové foto: Pixabay 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.