Cestovní kancelář Firo Tour končí kvůli covidu

01_Firo

O tom, že cestovní ruch byl globální pandemií nového koronaviru drtivě zasažen již bylo napsáno mnoho. Velké problémy samozřejmě měly a mají i české cestovní kanceláře. Konec v podobě úpadku se ale těm velkým zatím vyhýbal. To se nyní změnilo, neboť pátá největší cestovní kancelář v České republice, Firo Tour, ukončila s koncem roku 2020 poskytování svých služeb.

Bez pojištění to nepůjde

Konec cestovní kanceláře Firo Tour je nevyhnutelným důsledkem situace, kdy se blíží ke konci moratorium na splácení jejích úvěrů a její příjmy jsou v důsledku současné situace pouze zlomkem těch obvyklých. Za tohoto stavu se cestovní kanceláři nepovedlo zařídit povinné pojištění proti úpadku. To současné skončilo se starým rokem a od 1. ledna 2021 se tak Firo Tour ocitla bez pojištění, které je nutnou podmínkou jejího podnikání. Z toho důvodu nesmí organizovat žádné zájezdy.

02_Firo

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Cestovní agentura

Firo Tour se nechce vzdát bez boje a prozatím bude v podnikání pokračovat coby cestovní agentura, tj. bude přeprodávat zájezdy ostatních cestovních kanceláří s tím, že bude hledat strategického partnera, který by jí opět postavil na nohy. Podle vyjádření vedení cestovní kanceláře (resp. nyní agentury) jsou vyjednávání s jedním potenciálním strategickým partnerem v plném proudu.

Pokud však k dohodě nedojde, je pravděpodobné, že ve chvíli, kdy 28. února skončí moratorium na splácení úvěrů a nepodaří se jej prodloužit, Firo Tour bude muset vyhlásit úpadek, stejně jako to v prosinci musela udělat její slovenská pobočka.

A současní klienti?

Lidé, kteří si zakoupili zájezd před 31. prosince 2020, mohou být v klidu. Na jejich cestovních smlouvách se nic nemění, neboť jsou pojištěné. Zájezdy budou standardně realizovány. Jiná situace je ale u klientů, kteří si loňský zájezd měnili kvůli protiepidemickým opatřením za vouchery.

V tuto chvíli je za zájezd samozřejmě vyměnit nemohou a jejich jedinou šancí je čekat, jak dopadne jednání o vstupu strategického partnera do cestovní kanceláře. Pokud skončí dobře, dojde k uzavření smlouvy o pojištění a obnovení činnosti Firo Tour coby cestovní kanceláře. V opačném případě bude ovšem vymáhání kompenzací za vouchery o poznání obtíženější.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.