Výzva pro svět: dokážeme nasytit deset miliard lidí?

svět

V posledních několika měsících došlo k událostem, které přepisují učebnice. Nejprve dosáhl počet obyvatel naší planety koncem minulého roku počtu osmi miliard lidí a v těchto dnech potom podle odhadů došlo ke změně na čele žebříčku nejlidnatějších zemí světa, to když Indie přeskočila Čínu. Překotný růst počtu obyvatel samozřejmě svádí k otázce dokáže naše planeta tolik lidí vůbec uživit?

Lidé a potraviny

Současných osm miliard lidí není konečné číslo a počet obyvatel planety se bude i nadále zvyšovat. V roce 2050 by mělo zemi obývat do konce 10 miliard lidí. Není to příliš? Podle odborníků není problém až tak v celkovém počtu lidí, neboť limit naší planety je podle odhadů až někde u čísla 12 miliard obyvatel. Zhruba v polovině století by se měl navíc růst počtu obyvatel začít zastavovat. Problém však je v tom, že potraviny, respektive jejich dostupnost, jsou po planetě rozloženy značně nerovnoměrně. Nejde tedy jen o naši schopnost potraviny produkovat, ale také vytvořit stabilní a odolné dodavatelské řetězce.

svět

Kolaps dodavatelských řetězců

V posledních třech letech jsme svědky dvou velkých krizí, globální pandemie a války na evropském kontinentu, které ukázaly, že dodavatelské řetězce jsou ve skutečnosti velmi křehké. Nedostatek potravin v Africe má původ především v ruské agresi vůči Ukrajině. Stejně tak byl nedostatek potravin v chudších regionech silně ovlivněn pandemií covidu.

Co s tím?

Řešení tohoto problému není a nebude snadné. Především bude třeba klást důraz na vývoj nových technologií, například zavádění pěstování geneticky upravených plodin, efektivnější formy zemědělství apod. Důležitou součástí řešení bude i podpora lokální produkce potravin, která však bude vyžadovat vybudování příslušné infrastruktury i v těch nejchudších regionech světa. Zvládne lidstvo tuto výzvu?

Zdroje informací: https://ekonom.cz/c1-67158620-jidla-je-dost-svet-presto-hladovi-zmenit-to-mohou-sklady-ci-genetika

 https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zeme-obyvatele-geneticky-modifikovane-potraviny-udrzitelne-zemedelstvi-klima-sucho-hlad.A180504_174549_ekonomika_pmk

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.