Jak co nejsnadněji a nejlevněji vyměnit mince za bankovky

mince

Kdo z vás by z dětství neznal kasičku na šetření, které jste jako malé děti říkaly familiárně prasátko? Do prasátka se nejčastěji odkládaly drobné mince, které se doma za delší dobu vždy významně nakupily. Někteří z vás mají takovou kasičku možná ještě dnes doma. Otázkou je, co s našetřenými mincemi dělat, když jich nakonec z prasátka vyndáme opravdu velké množství?

Množství je rozhodující

Velké množství mincí, které jste za delší období nastřádali, nelze většinou uplatnit najednou ani při větším nákupu. Hrst mincí vyměnit v obchodě lze a některé obchody za výměnu mincí budou i možná rády – pomoc v podobě takové výměny může být oboustranná – s opravdu velkým množstvím ale neuspějete a bude třeba najít jiný způsob.

koruny

Foto: Pixabay

Pro pomoc do banky

S rozměněním mincí může samozřejmě pomoci banka. Pokud se ale rozhodnete směnit své našetřené mince přímo v bance, nemusí to být zadarmo a něco po vás bude požadováno. Především je nutné mince předem roztřídit. Důležitý je i přesný počet kusů. V jednom balíčku nesmí být více než padesát kusů mincí. Pokud mince neroztřídíte, počítejte s tím, že o část svých našetřených úspor přijdete. Banka si totiž za takové služby počítá peníze.

Našetřené mince nemusíte jen ze zoufalosti utrácet nebo s nimi v tašce spěchat do banky. Poohlédnout se ve svém okolí můžete i po mincomatu, který vám zdarma roztřídí i vymění až 100 kusů mincí. Jak to funguje? Mincomat vám po vložení všech mincí vydá platnou poukázku, kterou budete moci v nejbližší bance předložit. Tam vám za ně vydají bankovky. Mincomatů nicméně není příliš mnoho a pro mnoho lidí bude osobní návštěva banky asi snazším řešením.

Zdroje informací: https://www.i15.cz/jak-vymenit-mince-za-bankovky-aneb-kde-vam-penize-z-prasatka-vymeni-nejvyhodneji/

https://www.skrblik.cz/navod/jak-vymenit-mince-za-bankovky

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.