Vyvráceno: Nejčastější bludy prezidentských kampaní

Volby

Tato kampaň před druhým kolem volby, ve které si vybíráme příštího prezidenta naší země, je plná polopravd, dezinformací, ale i prachsprostých lží. My se na ty nejčastější bludy nyní podíváme a informace uvedeme na pravou míru.

Vláda či některý z kandidátů chce posílat civilisty do války

Jde zejména o kampaň Andreje Babiše, která tvrdí, že pokud bude zvolen prezidentem generál Pavel, spolu s vládou pošlou naše děti a vnuky do války. Na takové lži to chce již silný žaludek a absenci svědomí. Pravdu totiž je, že kandidát Pavel nepodporuje ani válku, ani mobilizaci ani vojnu pro civilisty, což v médiích již několikrát, a to i ještě před čířením této dezinformace, potvrdil. Často se argumentuje vládním návrhem změny Ústavy, kdy bude mít vláda širší pole působnosti ve vysílání vojáků do zahraničí. Změna se však týká je profesionálních vojáků a jen se zvyšuje pole vlády, kdy již nyní může na určitou dobu vyslat vojáky a poté musí vyslání schválit Parlament. Pravdou také je, že stejný návrh navrhovala již Babišova vláda.

Petr Pavel a Greendeal a migrace

Migrace i Greendeal se stali již tradičními strašáky všemožných voleb. Andrej Babiš opakuje, že za Greendeal může vláda Petra Fialy a že jej Petr Pavel podporuje. Pravdou však je, že Greendeal se na evropské úrovni tvořil za vlády Andreje Babiše, tedy za účasti vlád ANO a ČSSD. Navíc konečné rozhodnutí padlo také tehdy a podléhalo tedy souhlasu Andreje Babiše na Evropské radě. Andrej Babiš také tehdy obhajoval, proč Greendeal přijal. Ani s podporou Petra Pavla a Greendealu to není tak horké. Bere to jako již danou věc, a tedy zbytečnou debatu, což uvádí na svých stránkách. Stejně tak Petr Pavel odsuzuje nelegální migraci, ani to nebrání podporovatelům Andreje Babiše a Babišovi osobně tvrdit, že je tomu naopak.

Vládní kandidát a kandidát KSČM a Hradu

Andrej Babiš v kampani hodně využívá toho, že je opozičním politikem, a tak kritizuje vládu. S tou chce pak spojit svého protikandidáta, kterého jako jednoho ze tří kandidátů označila koalice SPOLU, tedy nikoli celá vláda, jako za kandidáty, kteří mají podobné hodnoty a pohled na výkon funkci prezidenta. Na to Petr Pavel opáčí, že pokud přijmeme tuto logiku, pak je Andrej Babiš kandidát KSČM, Trikolory a Hradu. Pravdou však je, že Petr Pavel je kandidát navržený občany, a to na základě 80 tisíc podpisů, s jejichž sběrem mu žádná parlamentních stran nepomáhala a celkově jeho kampaň politici ani vládní strany nefinancují. Andrej Babiš je pak nominován podpisy poslanců za hnut ANO, jehož je předsedou. Petra Pavla podpořila koalice SPOLU před druhým kolem proti Andreji Babišovi. Stejně tak učinili kandidáti Danuše Nerudová, Pavel Fisher, Marek Hilšer či Karel Diviš. Andreje Babiše nepřímo podpořila SPD, kdy se nechala slyšet, že nepodpoří ve druhém kole Petra Pavla. Dále jej podpořila KSČM a již před ohlášením kandidatury jej podpořil a stále podporuje současná hlava státu Miloš Zeman.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/fakta-overeno-pokud-je-pavel-kandidat-koalice-babis-je-kandidat-kscm-a-zemana-223959, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/fakta-overeno-vlada-nechce-posilat-civilisty-valcit-224174, https://manipulatori.cz/pripadna-zmena-ustavniho-zakona-nema-s-pritomnosti-cizich-vojsk-na-nasem-uzemi-nic-spolecneho/, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/fakta-overeno-green-deal-dojednala-babisova-vlada-pavel-je-proti-nelegalni-migraci-223781, https://cnn.iprima.cz/zeman-ani-fiala-tomu-nerozumi-babis-obhajuje-proc-podepsal-green-deal-54424?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.