Ekonomika letos zažije peklo: Lidé budou nejspíše méně nakupovat

Zbyněk Stanjura

Letošní rok bude pro ekonomiku opět poměrně krušný. Bohužel. Samotný ministr financí Zbyněk Stanjura je toho názoru, že hospodářství klesne velmi hluboko. Poněkud více, než se čekalo. Co za to může? Především zdražování, k němuž neustále dochází a docházet bude. Lidé budou zcela logicky méně nakupovat a kolo ekonomiky se takřka nerozjede. Spíše pojede hodně pomalu.

Celoroční inflace zůstane nad 10 %

Zmínit je třeba právě tento velmi nepříjemný fakt. Ještě v loňském roce se experti ze Stanjurova ministerstva domnívali, že se tak určitě nestane. Holt se mýlili. Spotřeba domácností klesne o 2,2 % a celá ekonomika o 0,5 %. Tato skutečnost je velmi nepříjemná a takřka jistá i přes to, že se ekonomické podmínky ve světě zlepšují.

Tristní srovnání s Německem

Porovnat můžeme naši ekonomiku s německou. Němci počítají s růstem o 0,2 %. A inflace. Spolková vláda míní, že inflace bude v Německu na 6 %. Výhledy se zlepšily i v souvislosti s tím, že už nepanují tak velké obavy z nedostatku plynu, jako tomu bylo na začátku samotného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. V Německu se nepředpokládá nějaké snížení kupní síly na rozdíl od České republiky.

Silný potenciál české ekonomiky

Zajímavým ukazatelem je tzv. hrubý provozní přebytek podniků. Jedná se o zisk podniků, který pojímá odpisy, úroky a daně ze zisku. Jeho zvýšení činí 12,7 %. Číslice je podobná době prosperity před pandemií covidu-19. Jinak je potřeba počítat i s tím, že ekonomika mírně poroste až ve druhém kvartálu letošního roku. Růst bude ale jen velmi mírný a často takřka srovnatelný se stagnací. Takto alespoň hovořil ředitel ministerského odboru hospodářské politiky David Prušvic.

Zdroje info: https://www2.deloitte.com/cz/cs/pages/about-deloitte/articles/vyhledy-ceske-ekonomiky.html,https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-hure-nez-jsme-se-bali-podle-stanjury-i-letos-zdrazovani-potopi-ekonomiku-224366, https://www.kurzy.cz/zpravy/685687-rok-2023-bude-rokem-stagnace-cesky-prumysl-se-zastavi-a-rocni-mira-inflace-pres-pokles-rustu/

Zbyněk Stanjura: Náhledové foto Ministerstvo financí České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.