Vývoj ceny Bitcoinu v roce 2023 očima expertů: Nebývalá stabilita

Bitcoin

Kryptoměna Bitcoin je nejznámější a patrně nejserióznější měnou svého druhu. Mnoho lidí do ní investovalo nemalé prostředky a zejména za covidové pandemie na této strategii investoři značně vydělali, když Bitcoin rekordně rostl. V roce 2022 však zaznamenal stejně rekordní pád a začalo se spekulovat o jeho budoucnosti. Jaký vývoj můžeme čekat v tomto roce?

Již třetí „krypto zima“ v historii

Bitcoin a kryptoměny stejného druhu obecně jsou známé svou vysokou volatilitou. Dokážou často nepředvídatelně růst, stejně tak mohou ztratit velkou část své hodnoty během jediného dne. Tak například Bitcoin byl na svém historickém maximu v březnu roku 2021. Tehdy se prodával jeden Bitcoin za 1,4 milionu korun.  Následně však v rámci pouhých tří měsícům ztratil asi 70 % své hodnoty. Experti na kryptoměny označují současnou situaci za takzvanou krypto zimu. Jde o období v „životě“ kryptoměny, kdy stagnuje nebo klesá její cena. Tato situace nastává pravidelně mezi halvingy, tedy takzvanými půleními, kdy se snižují odměny těžařům a snižuje se tím rychlost vzniku nových mincí. Pro Bitcoin je to třetí krypto zima, zaznamenal ji v roce 2012, 2016 a naposledy v roce 2020. Další je pak očekávaná na rok 2024.

Po poklesu je Bitcoin nebývale stabilní

Nyní za sebou má Bitcoin rekordní propad, navzdory tomu je však v současné době až nebývale stabilní. Bez výraznějších výkyvů se hodnota Bitcoinu dlouhé měsíce držela kolem 500 tisíc korun za minci. Až v listopadu minulého roku se dostala pod hranici 400 tisíc korun za Bitcoin. Nyní v lednu však opět výrazněji rostla, což dodává optimismus mnohým investorům.

Vývoj může být pozitivní

Další pozitivní zprávou, která ospravedlňuje důvěru v Bitcoin, je informace, že narostl počet lidí, kteří drží více jak desetinu Bitcoinu. Dle CoinGecko.com jde o růst o 27,5 %. Jak tedy bude vypadat vývoj Bitcoinu v roce 2023? Například ekonom Josef Tětek pro web Mešec.cz uvedl, že krátkodobé výkyvy jsou relevantní jen pro spekulanty a krátkodobé tradery. Pokud chcete do Bitcoinu investovat, je to výhodné v delším časovém horizontu a v tomto je Bitcoin stabilní. Pro stejný web se pak vyjádřila i Soňa Parke, zakladatelka iniciativy Holky v kryptu. Ta tvrdí, že není možné vývoj predikovat. Zprávy, které stály za poklesem Bitcoinu v minulosti cenu již neovlivňují, je tedy pravděpodobné, že by se kryptoměna mohla odrazit ode dna, to však neznamená vyloučení dalšího poklesu.

Zdroj: https://finmag.penize.cz/penize/439641-vystreli-bitcoin-k-novym-rekordum-rust-hlavni-kryptomeny-ocima-expertu#rating439641_5, https://www.fxstreet.cz/zpravodajstvi-138364.html

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.