Student

Výuka v rouškách je rozhodně lepší než na dálku

Od pátku se ve školách učí v rouškách. Další nařízení ministerstva zdravotnictví, které by mělo zvýšit bezpečnost a ochránit děti i pedagogy od ekonomického viru. Vcelku logický postup, vždyť nikdo nechce zavřít školy. Byly na jaře zavřené už dost dlouho a probíhala jakási rádoby výuka na dálku. Ta byla nyní u uzákoněna. Někteří přesto po tomto stylu výuky volají. Nyní, v době, kdy číslo nakažených letí strmě vzhůru a možná si i někteří přejí, aby došlo k onomu diskutovanému promoření populace. Výuka v rouškách ale má jakousi svou logiku.

Raději roušky než nekontrolované dálkové vyučování

Jednoznačně. Učitel má děti ve škole pod kontrolou. Jinými slovy, vysvětlí jim látku, následně ji pomocí testů či zkoušení prověří. Vysvětlování na dálku je mnohem složitější a prověření nulové. Už při první fázi distanční výuky se jasně ukázalo, že děti podvádí. Testy vyplňují podle učebnice a mnohdy si výsledky přímo pošlou mobilem a následně vyplní správně. Kontrola tedy neexistuje. Tuto skutečnost by si všichni příznivci vyučování na dálku měli jednoznačně uvědomit.

Nejasná pravidla distanční výuky

Určil někdo, jakým způsobem má distanční výuka probíhat? Nikoli. Ředitelé nechávají odpovědnost na učitelích a ti logicky hledají co možná nejschůdnější cesty. Takže o nějakém konceptu nelze hovořit. Naopak, ve všem je obří nepořádek. Má se vyučovat po Skypu, Facetimu nebo stačí jen zadávat úkoly pomocí nějakého programu, elektronické žákovské knížky a podobně? Nikdo neví…

Rodiče v akci

Pokud dojde k vyučování na dálku, do akce budou povoláni opět rodiče. Právě oni budou na home office v lepším případě děti doučovat ve své pracovní době. Když ne, tak dostanou nějaké krátké ošetřovné. Jak to bude? Opět se neví. Většina z pedagogů si myslí, že ryba smrdí od hlavy. Ano, ministerstvo se ke všemu staví tak, že si každý má vymyslet, jak se bude vyučovat a co se bude dělat. Tak to ale nejde. I proto má výuka v rouškách jakousi logiku…

Žák s rouškou: Zdroj obrázku Pixabay.com

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

4 komentáře

 1. Vik Odpovědět

  Pane Štěpáne, já myslím, že byste si to měl zkusit. To učení v rouškách mám na mysli. Jako kantor, jako žák. A pak si o tom pokecáme. Distanční výuka není žádná výhra, to přiznalo už mnoho nadšenců pro digi technologie, kteří po jarní zkušenosti brzdí a s pokorou se vyjadřují o nenahraditelnosti kontaktního vzdělávání pěkně z očka do očka. Ale takhle primitivně – a z hlediska pedagogiky diletantsky – distanční výuku odpálit (kantoři to flákají, žáci při testech podvádějí), no, to je fakt odvaha. Všechno na světě jde dělat dobře, nebo blbě. Já bych navrhovala dělat distanční výuku dobře – a nebude potřeba děti (a učitele) pět dní v týdnu dusit. Přidušené, naštvané, unavené dítě se toho fakt moc nenaučí. Kdo by to byl řekl.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   v roušce učím. Nic moc, ale raději jak distanční výuka v této podobě, v jaké u nás byla…

 2. Miroslav Janeček Odpovědět

  Roušky znemožňují jakoukoliv výuku! Mozek není okysličen, člověk se nemůže soustředit! Když už, tak distanční výuka je lepší možnost.

 3. Venclová Tereza Odpovědět

  Je to katastrofa. Ve škole jsem celý den v rouškách. Nedá se v tom dýchat , a ještě se u toho máme soustředit. Chtějí nám snad všechno zakázat? Už teď si říkám kdy budeme muset roušky nosit i doma. A jo ono je to jedno stejně nosím roušku 24/7.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *