Akcie technologických firem jako nový bezpečný přístav

01_Akcie

V průběhu ekonomických krizí se investoři vždy obracejí k tzv. bezpečným přístavům. Jeho typickým příkladem je zlato a současný výrazný růst jeho ceny atakující historická maxima se děje zcela v souladu s výše uvedeným tvrzením. Koronavirová pandemie nicméně přidává k těmto investičním nástrojům i akcie technologických firem.

Soumrak klasických rekordmanů?

Ekonomická krize, která na svět dopadla s příchodem koronaviru, znamenala i pokles ceny akcií mnoha do té doby klasických titulů, jež představovaly „sázku na jistotu“.

Příkladem mohou být akcie společnosti Coca-Cola. Rušení celé řady sportovních a kulturních akcí (fotbalové Euro nebo Olympijské hry budiž jen některými nejvýznamnějšími příklady) znamenalo ztráty i pro Coca-Colu a v konečném důsledku také pokles cen jejích akcií.

Některé akciové indexy nicméně i v současné situaci zažívají dobré časy. Jsou to ty, které shrnují akcie technologických firem, např. známý NASDAQ.

02_Akcie

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Technologie na vzestupu

Investoři hledají takové akcie, které nebudou ovlivněny ani skutečným uzavřením ekonomiky. Protože v takových případech se život přesouvá na internet a osobní kontakt je nahrazován technologickými prostředky, jsou to právě technologické firmy, nezávislé na restriktivních opatřeních, uzavřených obchodních centrech či zrušených akcích.

Všech pět největších technologických firem, tj. Apple, Microsoft, Amazon, Google a Facebook, vyšlo z koronavirové krize v porovnání s mnoha dalšími společnostmi dobře.

Jistou míru zotavování lze nyní pozorovat i v jiných sektorech, např. v tom energetickém. Pouze technologie ale koronavirus nesrazil a vzhledem k tomu, že krize ještě ani zdaleka není překonaná, i v následujících obdobích lze očekávat jejich další růst.

Apetit investorů po nákupech akcií technologických firem neklesá a ani v budoucnu nelze nic takového očekávat. Velké technologické firmy i zajímavé strat-upy jsou tak zajímavou investiční příležitostí dnešní doby.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.