Výstavba nových bytů nezpomaluje, navzdory napjaté situaci ve stavebnictví a rapidnímu růstu cen

Byt

Investoři a developeři dál pokračují v nových projektech, přestože se přitom musí vypořádat se zcela novými podmínkami na trhu nemovitostí. Zdražování je citelné ve všech sférách ekonomiky a stavebnictví není výjimkou. Dramaticky rostou ceny stavebních materiálů, dopravy, energií i pracovní síly. Navíc je všeho nedostatek.

Zdražování jako realita současného stavebnictví

Stavební materiály začaly zdražovat na přelomu roku, jejich ceny od té doby poskočily až o desítky procent. Největší nárůst cen zaznamenala betonářská ocel, polystyren a minerální vaty jako izolace, ale i dřevo nebo plasty. „Aktuální růst cen je naprosto bezprecedentní,“ uvedl pro ČTK prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza.

Podle průzkumu společnosti  CEEC Research mezi více než stovkou ředitelů stavebních firem se ceny staveb v důsledku zdražování materiálů zvedly až o pětinu. Růst cen pociťuje 95 % firem, které se navíc musejí vypořádat s prodlouženými dodacími lhůtami. 42 % ředitelů ve zmiňovaném průzkumu dokonce uvedlo, že muselo kvůli nedostatku materiálu pozastavit výstavbu. Přes problémy současného stavebnictví jsme však překvapivě svědky pozitivního vývoje ve výstavbě nových bytů. Dokládají to poslední data ČSÚ.

Byty

Foto: Pixabay

Nové byty v Praze

Developerům nezbývá, než se nové situaci přizpůsobit. Zdá se, že se jim to daří. Výstavba nových bytů, zejména v Praze a Středočeském kraji, běží dál ve zběsilém tempu, navzdory napjaté situaci ve stavebnictví a rapidnímu růstu cen.

Dle údajů ČSU se během srpna začalo v celém Česku stavět 4 503 nových bytů, hned 1 209 bytů přitom připadá na Prahu, která se tak stala hlavním městem bytové výstavby.

V realizaci svých ambiciózních plánů pokračuje i společnost PSNspolečnost PSN, jeden z klíčových hráčů realitního trhu v Praze. V následujících pěti letech plánuje výstavbu až třech tisíc nových bytů. Nové byty PSNNové byty PSN vyrostou například v samém srdci Prahy, na pozemku po bývalém komplexu Transgas. Na Vinohradské třídě plánuje postavit nový multifunkční objekt s byty, kancelářemi, obchody a službami. Jde o jednu z deseti novostaveb, které PSN v nejbližších pěti letech Praze postaví. Vedle toho se však věnuje i rekonstrukcím domů, například v rámci projektu Vanguard PragueVanguard Prague proměňuje budovu bývalé Microny v Modřanech na luxusní loftové bydlení. Jeden z největších projektů PSN je zasazený do pražských Vršovic, kde v rámci  revitalizace industriálního areálu Koh-i-noor vznikne moderní obytná zóna.

Zdroje info: CEEC Research, ČTK, ČSÚ, PSN

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.