Polský parlament schvaluje zeď na hranicích s Bělorusy

Polsko

Polští poslanci dali zelenou nové zdi, která by měla vzniknout na hranicích tohoto státu a jeho souseda – Běloruska. Poláci tak chtějí řešit situaci, kdy se do Evropské unie chtějí dostat tisíce migrantů. Právě přes Polsko, a právě z Běloruska. Stejně tak polští poslanci schválili kontroverzní novelu, která umožňuje odmítnutí uprchlíků na hranicích nebo ignorování jejich žádosti o azyl.

Zeď na hranicích za 9 miliard korun

Vybudování zdi na hranicích s Běloruskem by Poláky měla stát asi 1,62 miliardy zlotých, což v přepočtu na české koruny představuje asi 9 miliard. Podle agentury Reuters by návrh zákona nemusel v Senátu, tedy horní komoře polského parlamentu, projít tak lehce jako v Sejmu, kde má vládní tábor těsnou většinu. Osud zákona v Senátu je tak dále nejistý.

Stejné problémy s uprchlíky mají i Pobaltské země

Polsko není jediným státem, kam z Běloruska míří tisíce uprchlíků a migrantů. V podobné situaci je i Litva a Lotyšsko. I do těchto zemí se snaží dostat lidé z Blízkého východu či z Afghánistánu. Tito lidé cestují do Minska, hlavního města Běloruska, na turistická víza. Dle Polské vlády i dle Evropské unie jde o formu hybridní války, kterou používá autoritářský režim běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, který se EU mstí za uvalené sankce.

Další novinky v azylovém právu

Součástí novinek přijatých polskou dolní komorou parlamentu jsou i kontroverzní návrhu v rámci azylového práva. Například zakotvují praxi, kdy musí zadržený cizinec na hranicích EU ihned opustit Polsko po ilegálním vstupu na jeho území a dočasně mu lze uložit zákaz vstupu do Polska i schengenského prostoru. Mnoho ochránců lidských práv však konstatuje, že daná praxe porušuje mezinárodní závazky Polska. Eurokomisařka Ylva Johanssonová pak dodala, že země EU mají chránit vnější hranice EU, zároveň však musí ctít základní lidská práva. Nový zákon kritizuje i polský ombudsman.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/polsti-poslanci-schvalili-vybudovani-zdi-na-hranici-s-beloruskem/2103546
Náhledové foto – Pixabay 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.