Vyšší ceny: hrozí vyšší neschopnost splácet úvěr

Inflace

Inflace je na rekordních hodnotách, a to pociťuje téměř každý z nás. Nejvíce zdražují energie, pohonné hmoty a potraviny. I další období bude nejspíše ve znamení růstu spotřebitelských cen, přičemž již dnes existuje pouze 19 % lidí, kteří bet problémů pokryjí takové zvýšení životních nákladů. Do budoucnosti to může znamenat velký počet lidí a domácností, které nebudou s to splácet své závazky. Na tuto problematiku se dnes zaměříme.

Problémem budou hypotéky a úvěry

Největším problémem budou podle průzkumu BNP Paribas Cardif úvěry a hypotéky. Podle jejich dat se až 64 % lidí obává finančních ztrát. Český statistický úřad nyní deklaruje meziroční inflaci ve výši 14,2 %. Oproti březnu je to zvýšení z 12,7 %.

Nakupování
Foto: ASPEN.PR

Musí se omezovat velká část společnosti

Ceny jsou na rekordních hodnotách, kvůli tomu se musí většina společnosti uskromnit. Například zvýšení cen energií představují důvod k omezení pro asi polovinu českých domácností. Pokud se díváme na potraviny, pak jsou to asi dvě pětiny, alespoň dle průzkumu společnosti Kantar CZ. Anketa společnosti Profesia.cz ukazuje, že více jak jedna třetina lidí má výrazné problémy s růstem životních nákladů. Až 16 % se rozhodlo získat potřebné prostředky druhou prací či brigádou. 21 % lidí pak je nuceno hledat práci s vyšším výdělkem, jelikož současný jim nestačí.

Pětina lidí si není jistá, zda situaci zvládnou

Dalších 21 % lidí nyní pociťují finanční tlak. Sami však nejsou schopni odhadnout, zda jim zvýšení nákladů bude dělat problém či nikoli. 23 % lidí uvádí, že životní náklady sice utáhnou, budou však muset zvažovat a revidovat ostatní výdaje. Situace tedy pro Čechy není lehká. A přitom již nyní jsou dluhy českých domácností na vysoké úrovni. I přesto se dá ještě čekat zvýšení zadlužení domácností spotřebitelskými úvěry.

Martin Steiner BNPPC
Foto: ASPEN.PR

Problém bude představovat také schopnost splácet závazky dosavadní, zejména úvěry a hypotéky. BNP Paribas Cardif Pojišťovna uvádí slovy obchodního ředitele Martina Steinera, že stále více lidí se pojišťuje proti nemožnosti splácet závazky. Meziročně se počet takových lidí zvýšil o 11 %.

Zdroj info: Tisková zpráva společnosti APSPEN.PR s.r.o. ze dne 11. května 2022

Náhledové foto – ASPEN.PR, fotky užité v textu – ASPEN.PR

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.